Jasielska Liga Tenisa

20150805_185155
niedziela, 12 lip 2020

Finał I obejścia sezonu 2020

Dobiegło końca I obejście sezonu ligowego 2020 w Jasielskiej Lidze Tenisa. Mimo kapryśnej i deszczowej aury udało się rozegrać prawie wszystkie mecze ligowe. Z naszymi rozgrywkami pożegnało się 3 zawodników: Karol Marosz, Mateusz Lechwar i Andrzej Trygar. W związku z tym, przetasowania po I obejściu ligowym będą nietypowe.

W najwyższej lidze rozgrywkowej najlepszy okazał się Wiktor Boczkowski przegrywając tylko 1 mecz z obrońcą tytułu Adamem Ryszem. Gratulacje Wiktor! Adam zajął drugie miejsce notując także tylko jedną porażkę. Trzecim zawodnikiem podium okazał się Tomasz Piórek.

Najmniejszą ilość punktów w I lidze uzyskał Andrzej Guzik. Andrzej spada do II ligi. O swoją pozycję w I lidze musi powalczyć w barażu Grzegorz Buczyński, który zmierzy się z Tomkiem Gogoszem (3 miejsce liga II).

Tu już znamy datę i miejsce spotkania: 15.07 godz. 16:00 – MOSiR

Zwycięzcą II ligi został Marcin Sołtys, który wraz z Michałem Więckiem awansuje do I ligi. Powodzenia chłopaki! W barażu o drugą ligę zmierzą się: Mateusz Szybist (broniący swego miejsca w II lidze) z Pawłem Wojtasem (3 miejsce liga III).

Data i termin spotkania:

Trzecią ligę wygrał Wiktor Nowacki. Wiktor, jak każdy zwycięzca swojej ligi otrzymuje dodatkowy punkt i awansuje do ligi II. Wraz z Wiktorem do II ligi awans wywalczył Robert Kędzior. Gratulacje!

W czwartej lidze najlepszym zawodnikiem okazał się Piotrek Szot. Gratulacje Piotrek! Do III ligi wraz z Piotrem przechodzą Marcin Okoński i Maciej Czyżowicz.

Piąta liga to dominacja Wojtka Szaro, który przebojem wdarł się do IV ligi, nie przegrywając ani jednego seta. Do IV ligi wraz z Wojtkiem awansowali Jarek Ryznar i Artur Tarnawski.

Nowe tabele na II obejście widnieją już na stronie a wyzwania ruszą dziś o północy :)

Druga część rozgrywek trwa do 22.08. Pamiętajcie, by rozgrywania meczów nie zostawiać na sam koniec. Plany może pokrzyżować wówczas np. pogoda :)

Życzę wszystkim powodzenia w drugiej rundzie spotkań ligowych! :)

teraz-200x134
wtorek, 30 cze 2020

Przypomnienie ligowe

Przypominam, że mecze poza systemem umawiać można tylko do soboty 04.07 włącznie.

Od dnia 05.07 czynny będzie tylko system wyzwań przez stronę.

 

tęcza-deszcz-e1558645811603
poniedziałek, 22 cze 2020

Półmetek pierwszego obejścia sezonu 2020


Za nami pierwsze 3 tygodnie zmagań ligowych. Jesteśmy w połowie 1 obejścia ligowego, które przypomnę trwa do 11.07 włącznie. Rozegranych zostało do tej pory 59 spotkań. Wyłoniło się kilku liderów w każdej grupie rozgrywkowej.

W pierwszej lidze prowadzi Paweł Maziarz z 11 punktami, ale po piętach już deptają mu Michał Flok i Adam Rysz. Do tej pory nie rozegrał żadnego meczu tylko tegoroczny maturzysta Karol Marosz, który już dziś zaczyna swój pierwszy mecz – od razu z obrońcą tytułu ligowego – Adamem – powodzenia Karol!

W drugiej lidze najlepszy narazie jest Tomek Gogosz, który w lidze nie przegrał jeszcze seta i prowadzi z kompletem punktów w 4 rozegranych meczach. Za nim, również niepokonani dotychczas Mateusz Szybist i Michał Więcek.

Trzecia liga ma aktualnie dwóch liderów, są to Andrzej Trygar oraz Robert Kędzior z 13 punktami. Za nimi bez porażki w dotychczasowych spotkaniach Agnieszka Siewierska-Żurek. Z zerowym dorobkiem meczowym w tej lidze są Krzysztof Sajdak i Wiktor Nowacki.

W czwartej lidze prowadzi Piotrek Szot. Tuż za nim z kompletami zwycięstw plasują się Piotr Tomasik i Marcin Okoński.

Piąta liga narazie zdominowana jest przez Jarosława Ryznara. Drugi jest Artur Tarnawski. Reszta zawodników ma bardzo mało rozegranych spotkań, a Jacek Karolewski i Paweł Kurczyński jeszcze nie zaczęli rywalizacji.

Do tej pory najwięcej spotkań rozegrali: Andrzej Nykiel, Andrzej Trygar i Robert Kędzior. Przypominam, że aby zostać sklasyfikowanym należy rozegrać w każdej z lig 7 spotkań, natomiast w 5 lidze należy rozegrać 6 spotkań.

Przypominam również ponownie o nowych punktach regulaminu wedle których, za nierozegrane mecze obaj zawodnicy dostają ujemne punkty oraz o braku możliwości umawiania spotkań w ostatnim tygodniu. Wówczas czynne będą tylko wyzwania na stronie. W razie pytań proszę o kontakt.

Pamiętajcie, że w ostatnim tygodniu obejścia nie można przebywać na urlopie.

Mam nadzieję, że pogoda nam wreszcie pozwoli i dogramy w pięknym słońcu to pierwsze obejście sezonu 2020 JLT :)

Agnieszka  

DSC_0217-288x197
poniedziałek, 08 cze 2020

Zarządzenie – Prace porządkowe

W dniu 13.06 o godzinie 8:00 decyzją zarządu SMTZ odbędą się prace porządkowe przy naszym korcie. Prosimy członków stowarzyszenia o liczne przybycie, by sprawnie i szybko uporać się z zaległymi porządkami.

Z otoczenia naszego kortu został usunięty kosz na śmieci, w związku z czym każdy zawodnik opuszczający kort musi po sobie posprzątać. Nie zostawiamy śmieci na korcie!

Wszyscy wspólnie musimy dbać o porządek, by kort był przyjemnym i czystym miejscem do gry :)

 

 

 

pobrane (2)
niedziela, 31 maj 2020

Rozpoczynamy rozgrywki JLT 2020!

Koleżanki i koledzy tenisiści,

Po dłuższej niż zwykle zimowej przewie nareszcie rozpoczynamy rozgrywki w naszej Jasielskiej Lidze Tenisa. Wszystkie baraże zostały rozegrane i skład 5 lig mamy ustalony. W szranki stawać będą stali bywalcy jasielskich kortów, mamy również przyjemność powitać 13 nowych zawodników!

W lidze wystąpi 6 Pań oraz 43 Panów. Tytułu będzie bronić nasz kolega Adam Rysz :)

Z uwagi na panującą sytuację, do odwołania pamiętać musimy o przestrzeganiu epidemiologicznych wytycznych bezpieczeństwa opracowanych przez Polski Związek Tenisa.

Przypominamy, że w sezonie 2020 nadzór nad ligą sprawować  będzie Agnieszka Siewierska Żurek. Zatem wszelkie sprawy związane z rozgrywkami proszę kierować do mnie :)

Przypominam mój numer telefonu: 600-285-768.

Jeżeli mecz będzie umówiony w oparciu o zasady  wyzwania – sami podajecie na stronie termin meczu, oraz wynik.

Jeśli mecz umawiany jest poza systemem wyzwań wówczas minimum na 24 godziny przed zaplanowanym przez was terminem zgłaszacie organizatorowi datę oraz miejsce spotkania. Po meczu w ten sam dzień musicie również zawiadomić mnie o wyniku.

Nasza liga przez lata funkcjonuje w bardzo jasny i przejrzysty sposób dzięki wypracowanym zasadom oraz regulaminowi. Pamiętajmy jednak że to co grę w naszej lidze czyni taką przyjemną, to nasze koleżeńskie podejście do siebie nawzajem i gra w oparciu o zasady fair play.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć wszystkim powodzenia w grze oraz wielu wspaniałych sportowych wrażeń !

Agnieszka

pobrane (1)
wtorek, 26 maj 2020

Regulamin rozgrywek JLT 2020

Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie nowego sezonu Jasielskiej Ligi Tenisa. Przed nami ostatnie dwa baraże. By nasze rozgrywki toczyły się sprawnie, muszę przypomnieć wszystkim zawodnikom o istotnych punktach regulaminu rozgrywek oraz nowych punktach regulaminu, który został uchwalony na spotkaniu kończącym sezon 2019. Proszę o zapoznanie się z regulaminem, w celu uniknięcia potencjalnych sporów.

Punkty regulaminu warte przypomnienia:

 • Rozgrywki w Lidze podzielone są na trzy rundy:
  – runda I: od 1 czerwca do 11 lipca 2020 r.
  – runda II: od 13 lipca do 22 sierpnia 2020 r.
  – runda III: od 24 sierpnia do 4 października 2020 r.
 • Warunkiem sklasyfikowania zawodnika w danej lidze jest rozegranie 75% spotkań w danej rundzie. Gdy warunek ten nie zostanie spełniony, wszystkie dotąd rozegrane mecze zostaną anulowane i nie będą brane pod uwagę (przykładowo: przy 10 zawodnikach w lidze należy rozegrać 7 spotkań by zostać sklasyfikowanym).
 • Mecz przegrany w 3 setach = 2 pkt 
 • Walkower, nieobecność na umówionym meczu = -1 pkt

 • Mecz nierozegrany do końca rundy = -1 pkt (obydwaj gracze)
 • Po zakończonej rundzie i otrzymaniu dużych punktów następują spadki i awanse. 1 i 2 miejsce awansuje bezpośrednio, 9 i 10 miejsce spada do ligi niższej. Pomiędzy miejscem 8 z ligi wyższej, a miejscem 3 z ligi niższej rozegrany zostanie dodatkowy mecz o awans/utrzymanie. Na rozegranie tego meczu zawodnicy mają 7 dni.
 • W ostatnim tygodniu każdego obejścia mecze mogą być umawiane tylko przez system wyzwań.
 • Zaleca się korzystanie z systemu wyzwań, szczególnie w razie problemów z umówieniem się z danym zawodnikiem.
 • Gracz dysponuje urlopem 21 dni na cały sezon. Minimalny czas trwania jednego urlopu to 5 dni.
 • W przypadku spóźnienia na mecz powyżej 15 minut następuje walkower.
 • Zwycięzcy poszczególnych lig w każdym obejściu otrzymują bonus w postaci dodatkowego jednego dużego punktu.
 • Mecz rozgrywamy w ciągu 7 dni od momentu wyzwania. Na dokończenie rozpoczętego meczu gracze mają kolejny tydzień.
 • Umówienie meczu poza systemem wyzwań: bez względu na trwające aktualnie wyzwanie, gracz może rozegrać mecz z innym zawodnikiem w dowolnym odpowiadającym im terminie (prócz ostatniego tygodnia obejścia). Fakt ten musi być jednak zgłoszony Organizatorowi SMS-em przynajmniej jeden dzień przed umówionym terminem rozegrania meczu. Wynik spotkania podają gracze w dniu rozgrywania meczu do godziny 24.00 pod rygorem nieważności.

Cały regulamin rozgrywek umieszczony jest w zakładce “Regulamin Ligi 2020″ na naszej stronie. W sytuacjach spornych, nieobjętych regulaminem ostateczną decyzję podejmuje Organizator w porozumieniu z Radą Ligi.

Życzę wszystkim udanego sezonu i do zobaczenia na kortach od 1.06.2020! :)

Agnieszka.

wakacyjna-szkola-baner
poniedziałek, 25 maj 2020

Baraże IV liga – terminy meczów

W ostatnim tygodniu przed rozpoczęciem JLT 2020 odbędą się baraże do IV ligi rozgrywkowej. Dziś odbyło się losowanie w Klubie Tenisowym Boguś. Swoich pozycji w lidze będą musieli bronić: Piotr i Maciej Czyżowicz.

Mamy dwóch pretendentów do IV ligi : Jakub Żurek i Filip Fortuna.

Rozlosowano następujące pary barażowe:

Piotr Czyżowicz – Jakub Żurek

28.05 godz. 15:00 /Klub Tenisowy Boguś/     0/2  krecz Żurek

Maciej Czyżowicz – Filip Fortuna

29.05 godz. 16:00  /Klub Tenisowy Boguś/  3/6 6/2 10-7

Wszystkim życzymy powodzenia w walce!

gl_g_clayts_57611
piątek, 22 maj 2020

Aktualna lista zgłoszeń do Ligi

 JLT 2020 – ZAPISY

 1. Wojtas Paweł
 2. Maziarz Paweł
 3. Styczyński Paweł
 4. Muszański Bogusław
 5. Rysz Adam
 6. Lechwar Mateusz
 7. Siewierski Marcin
 8. Gogosz Anna
 9. Gogosz Tomasz
 10. Guzik Andrzej
 11. Szybist Mateusz
 12. Kędzior Robert
 13. Siewierska-Żurek Agnieszka
 14. Pabisz Katarzyna
 15. Flok Michał
 16. Nykiel Andrzej
 17. Czyżowicz Maciej
 18. Ryznar Jarosław
 19. Okoński Marcin
 20. Buczyński Grzegorz
 21. Sajdak Krzysztof
 22. Nowacki Wiktor
 23. Styczyński Mateusz
 24. Karolewski Jacek
 25. Piórek Tomasz
 26. Gorczyca Karolina
 27. Więcek Michał
 28. Marosz Karol
 29. Chrzanowska-Szczygielska Nina
 30. Boczkowski Wiktor
 31. Szurlej Zbigniew
 32. Sołtys Marcin
 33. Sołtys Michał
 34. Sterkowicz Arkadiusz
 35. Tomasik Piotr
 36. Paszek Bartosz
 37. Fortuna Filip (baraż – IV liga)
 38. Tarnawski Artur
 39. Trębacz Marcin
 40. Furmanek Natalia
 41. Żurek Jakub (baraż IV liga)
 42. Naszkiewicz Bogdan
 43. Kuchta Andrzej
 44. Jankowski Bartosz
 45. Kurczyński Paweł
 46. Szot Piotr
 47. Igielski Bartosz
 48. Trygar Andrzej
 49. Czyżowicz Piotr
 50. Szaro Wojciech
Tennis Australian Open 2015
czwartek, 21 maj 2020

Skład III ligi

Zakończyły się już baraże do III ligi. Swoją pozycję w lidze obronił Michał Sołtys – gratulacje Michał! :)

Po zaciętych spotkaniach Natalka i Piotrek musieli uznać wyższość pretendentów.

Witamy w lidze Andrzeja Trygara i Roberta Kędziora :)

Filip Fortuna przegrywając eliminację o baraż do III ligi z Robertem Kędziorem postanowił spróbować sił w barażu o ligę IV – powodzenia Filip!

Skład III ligi na sezon 2020: 

 1. Natalia Furmanek
 2. Krzysztof Sajdak
 3. Paweł Wojtas
 4. Wiktor Nowacki
 5. Agnieszka Siewierska-Żurek
 6. Katarzyna Pabisz
 7. Zbigniew Szurlej
 8. Michał Sołtys
 9. Robert Kędzior
 10. Andrzej Trygar

W niedzielę upływa termin zgłoszeń do barażów do IV ligi – w poniedziałek o 20:00 losowanie – zapraszamy!

Agnieszka.

b921913d-98eb-43e6-b319-d481acee6adc
niedziela, 17 maj 2020

II liga – wyniki barażów

Znamy już wyniki wszystkich trzech spotkań barażowych o II ligę.

Krzysztof Sajdak – Bartosz Paszek  3/6 4/6 

Paweł Wojtas – Michał Więcek  1/6 0/6 

Andrzej Nykiel – Mateusz Szybist  4/6 6/4 5-10

Swojej pozycji nie obronił żaden z II-ligowców. Mamy więc 3 nowych zawodników w lidze!

Gratulacje dla Bartosza, Michała i Mateusza :)

Skład II ligi na sezon 2020 : 

 1. Andrzej Nykiel
 2. Tomasz Gogosz
 3. Marcin Sołtys
 4. Mateusz Styczyński
 5. Marcin Siewierski
 6. Mateusz Lechwar
 7. Arkadiusz Sterkowicz
 8. Mateusz Szybist
 9. Bartosz Paszek
 10. Michał Więcek

Jutro o godzinie 20:00 w siedzibie klubu tenisowego Boguś odbędzie się losowanie baraży do III ligi. Zapraszamy zainteresowanych :)

Pretendenci: Robert Kędzior, Filip Fortuna, Jan Naszkiewicz, Andrzej Trygar.

Swoich pozycji będą musieli bronić : Natalia Furmanek, Piotr Szot, Michał Sołtys.

Agnieszka.

 

§ 1

Organizatorem Jasielskiej Ligi Tenisa, zwanej dalej JLT, jest Stowarzyszenie Miłośników Tenisa w Jaśle.

§ 2

Miejscami rozgrywania Ligi są: kort SMTZ, korty Klubu Tenisowego „Boguś”, korty MOSiR.

§ 3

1. W rozgrywkach może wziąć udział każdy kto ma ukończone 14 lat.
2. Uczestnicy startują na własną odpowiedzialność i powinni mieć ważne badania lekarskie.
3. Organizator nie ubezpiecza uczestników JLT.

§ 4

Terminy zgłoszeń dla ubiegłorocznych uczestników upływają:
• 3 maja 2020 r. – dla pierwszoligowców i drugoligowców,
• 10 maja 2020 r. – dla trzecioligowców,
• 17 maja 2020 r. – dla czwartoligowców.

§ 5

1. Zawodnicy biorący udział w JLT są podzieleni na ligi. W każdej z lig rywalizuje ze sobą 10 graczy.
2. W przypadku, gdy w ostatniej lidze jest 10 graczy, utworzenie następnej ligi będzie możliwe w momencie zgłoszenia się co najmniej pięciu nowych zawodników.

§ 6

Rozgrywki w Lidze podzielone są na trzy rundy:
• runda I: od 1 czerwca do 11 lipca 2020 r.,
• runda II: od 13 lipca do 22 sierpnia 2020 r.,
• runda III: od 24 sierpnia do 4 października 2020 r.

§ 7

1. Mecze rozgrywane są w obrębie danej ligi, każdy z każdym, do dwóch wygranych setów, przy stanie 1-1 w setach super tie-break do 10 punktów.
2. Zasady przyznawania punktów:
• wygrany mecz – 3 pkt,
• mecz przegrany w 3 setach – 2 pkt,
• mecz przegrany w 2 setach, krecz – 1 pkt,
• walkower, nieobecność na umówionym meczu, mecz nierozegrany – -1 pkt pkt.
3. W przypadku spóźnienia na mecz powyżej 15 min. następuje walkower.
4. O pozycji w lidze decydują : punkty, stosunek setów wygranych do przegranych, bezpośrednie spotkanie, stosunek gemów wygranych do przegranych.

§ 8

1. Po zakończonym każdym etapie gracze otrzymują tzw. duże punkty. Liczba dużych punktów uzyskanych za zajęcie pierwszego miejsca w I lidze odpowiada liczbie wszystkich uczestników Ligi na moment zakończenia danego etapu (np. w przypadku gdy w lidze uczestniczy 50 graczy, pierwsze miejsce w I lidze – 50 pkt, drugie – 49 pkt, trzecie – 48 pkt itd. Ostatnie miejsce w ostatniej lidze – 1 pkt).
2. Zwycięzcy poszczególnych lig otrzymują bonus w postaci dodatkowego jednego dużego punktu.
3. Po zakończonej rundzie i otrzymaniu dużych punktów następują spadki i awanse po 3 zawodników z każdej ligi. Pomiędzy miejscem 8 z ligi wyższej, a miejscem 3 z ligi niższej rozegrany zostanie dodatkowy mecz o awans/utrzymanie.

§ 9

1. Ustala się dwa sposoby umawiania meczy ligowych: „wyzwanie” i „umówienie” poza systemem wyzwań.
2. Wyzwanie: odbywa się za pomocą strony internetowej SMTZ i SMS-a do Organizatora. Gracze mają obowiązek ustalenia terminu rozegrania meczu w ciągu dwóch dni i jego rozegrania w ciągu siedmiu dni od momentu wyzwania. Zmiana terminu umówionego już meczu może nastąpić tylko w okresie regulaminowego tygodnia. Anulowanie wyzwania może się odbyć tylko ze względów pogodowych za zgodą Organizatora. W przypadku niemożności ustalenia terminu i miejsca meczu przez skonfliktowanych graczy, ostateczny termin ustalony będzie przez organizatora w wyniku losowania pomiędzy dwoma terminami wskazanymi przez graczy.
3. Umówienie meczu poza systemem wyzwań: bez względu na trwające aktualnie wyzwanie, gracz może rozegrać mecz z innym zawodnikiem w dowolnym odpowiadającym im terminie. Fakt ten musi być jednak zgłoszony Organizatorowi e-mailem lub SMS-em przynajmniej jeden dzień przed umówionym terminem rozegrania meczu. Wynik spotkania podają gracze w dniu rozgrywania meczu do godziny 24.00 pod rygorem nieważności.
4. W ostatnim tygodniu każdej rundy mecze mogą zostać umawiane tylko poprzez system wyzwań.

§ 10

1. Koszt wynajęcia kortu i piłek (minimum trzy nowe ciśnieniowe dowolnej marki), gracze pokrywają solidarnie, po 50%.
2. Rozgrywanie meczu piłkami używanymi może nastąpić tylko w przypadku zgody obu graczy.

§ 11

1. Mecze ligowe zawodnicy sędziują sobie sami – szczegóły w Kodeksie Amatora.
2. Za zgodą obu graczy istnieje możliwość sędziowania meczu ligowego przez osobę trzecią.

§ 12

1. O rozstawieniu (początkowej kolejności w każdej z lig) w roku 2018 decyduje suma dużych punktów z trzech rund roku 2017.
2. Nowi uczestnicy ligi lub gracze powracający, mogą przystąpić do rozgrywek poprzez system baraży. Gracze powracający to również tacy, którzy uczestniczyli w lidze w sezonie ubiegłym, ale nie dokończyli rozgrywek. Do barażu nie mogą przystąpić zawodnicy, którzy rozegrali ponad 50% swoich meczów w poprzednim sezonie.
3. Ustala się następujące terminy rozegrania baraży:
• pretendenci do gry w I lidze – od 4 do 10 maja 2020 r.,
• pretendenci do gry w II lidze – od 11 do 17 maja 2020 r.,
• pretendenci do gry w III lidze – od 18 do 24 maja 2020 r.,
• pretendenci do gry w IV lidze – od 25 do 31 maja 2020 r.
4. Pretendenci zgłaszają Organizatorowi, za pomocą e-maila lub SMS-a, chęć przystąpienia do gry w wybranej przez siebie lidze.
5. Zgłoszenia pretendentów przyjmowane będą w terminach umożliwiających rozegranie baraży w każdej z lig.
6. W przypadku zgłoszenia więcej niż jednego pretendenta do gry w danej lidze następuje losowanie par barażowych spośród zawodników zajmujących ostatnie miejsca w tabeli w tej lidze (np. zgłoszenie trzech pretendentów do tej samej ligi – losowanie meczy barażowych między miejscami 10, 9, 8).
7. Do barażu o daną ligę przystąpić może maksymalnie 3 zawodników. W przypadku większej ilości chętnych, między pretendentami rozegrane zostaną eliminacje.
8. Na początku do baraży przystępują pierwszoligowcy. Ostateczny skład ligi ustala się dopiero po rozstrzygnięciu meczy pomiędzy pretendentami a broniącymi pozycji w Lidze. Wygrany mecz przez pretendenta powoduje spadek broniącego do ligi niższej. Przegrana pretendenta powoduje jego spadek do ligi najniższej.
9. Rozgrywający baraże mają obowiązek poinformować organizatora o miejscu i czasie rozegrania meczu na 24 godziny przed spotkaniem.
10. Po wstępnym ustaleniu składu II ligi z uwzględnieniem ewentualnych spadków z ligi I, przystępuje się do baraży drugoligowych według zasad opisanych dla I ligi. Analogicznie z ligami niższymi.
11. Miejscami rozgrywania gier barażowych, tak jak całej Ligi, są: Kort SMTZ, Korty Klubu Tenisowego ”Boguś”, Korty MOSiR.
12. Koszty rozegrania baraży (piłki, wynajęcie kortu) ponosi pretendent do gry w Lidze.

§ 13

1. Każdy gracz na czas rozgrywek dysponuje 21 dniowym urlopem, z którego może korzystać najpóźniej do 7 dni przed zakończeniem każdej rundy.
2. Minimalna jednorazowa ilość urlopu to 5 dni. Trwający urlop można przedłużać o dowolną ilość pozostałych dni.
3. Urlop musi być odnotowany na liście czasowo nieobecnych.

§ 14

W przypadku długotrwałej kontuzji gracza, który licząc na powrót do rozgrywek w danym sezonie korzystał z urlopu i nie rozegrał żadnego meczu, następuje jego spadek do ligi niższej i przywrócenie urlopu w ilości proporcjonalnej do rund pozostających do zakończenia sezonu (14 dni – 2 rundy, 7 dni – 1 runda).

§ 15

W przypadku gracza, który rozegrał tylko część meczów, będzie on klasyfikowany (wyniki jego meczów będą liczone) pod warunkiem, że rozegrał 75% spotkań w danej rundzie. Gdy warunek ten nie zostanie spełniony, wszystkie dotąd rozegrane mecze zostaną anulowane i nie będą brane pod uwagę.

§ 16

Opłata za udział w JLT wynosi: dla członków SMTZ – 50 zł, dla osób niezrzeszonych w SMTZ – 75 zł. Termin płatności mija z dniem rozpoczęcia sezonu ligowego.

§ 17

Graczom Ligi, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca na koniec całego sezonu przyznane zostaną nagrody pieniężne w wysokości: za zajęcie I miejsca 300 zł, za zajęcie II miejsca 200 zł, za zajęcie III miejsca 100 zł.

§ 18

Uczestnictwo w JLT jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.

§ 19

W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem rozstrzyga Organizator, powołany przez Zarząd Stowarzyszenia.

§ 1

Organizatorem Jasielskiej Ligi Tenisa, zwanej dalej JLT, jest Stowarzyszenie Miłośników Tenisa w Jaśle.

§ 2

Miejscami rozgrywania Ligi są: kort SMTZ, korty Klubu Tenisowego „Boguś”, korty MOSiR.

§ 3

1. W rozgrywkach może wziąć udział każdy kto ma ukończone 14 lat.
2. Uczestnicy startują na własną odpowiedzialność i powinni mieć ważne badania lekarskie.
3. Organizator nie ubezpiecza uczestników JLT.

§ 4

Terminy zgłoszeń dla ubiegłorocznych uczestników upływają:
• 24 marca 2019 r. – dla pierwszoligowców i drugoligowców,
• 31 marca 2019 r. – dla trzecioligowców,
• 7 kwietnia 2019 r. – dla czwartoligowców.

§ 5

1. Zawodnicy biorący udział w JLT są podzieleni na ligi. W każdej z lig rywalizuje ze sobą 10 graczy.
2. W przypadku, gdy w ostatniej lidze jest 10 graczy, utworzenie następnej ligi będzie możliwe w momencie zgłoszenia się co najmniej pięciu nowych zawodników.

§ 6

Rozgrywki w Lidze podzielone są na trzy rundy:
• runda I: od 22 kwietnia do 15 czerwca 2019 r.,
• runda II: od 17 czerwca do 3 sierpnia 2019 r.,
• runda III: od 5 sierpnia do 29 września 2019 r.

§ 7

1. Mecze rozgrywane są w obrębie danej ligi, każdy z każdym, do dwóch wygranych setów, przy stanie 1-1 w setach super tie-break do 10 punktów.
2. Zasady przyznawania punktów:
• wygrany mecz – 3 pkt,
• przegrany mecz, krecz – 1 pkt,
• walkower, nieobecność na umówionym meczu – 0 pkt.
3. O pozycji w lidze decydują : punkty, stosunek setów wygranych do przegranych, bezpośrednie spotkanie, stosunek gemów wygranych do przegranych.

§ 8

1. Po zakończonym każdym etapie gracze otrzymują tzw. duże punkty. Liczba dużych punktów uzyskanych za zajęcie pierwszego miejsca w I lidze odpowiada liczbie wszystkich uczestników Ligi na moment zakończenia danego etapu (np. w przypadku gdy w lidze uczestniczy 50 graczy, pierwsze miejsce w I lidze – 50 pkt, drugie – 49 pkt, trzecie – 48 pkt itd. Ostatnie miejsce w ostatniej lidze – 1 pkt).
2. Zwycięzcy poszczególnych lig otrzymują bonus w postaci dodatkowego jednego dużego punktu.
3. Po otrzymaniu punktów następują spadki i awanse: z ligi wyższej spada trzech ostatnich zawodników, z ligi niższej awansuje trzech pierwszych zawodników.

§ 9

1. Ustala się dwa sposoby umawiania meczy ligowych: „wyzwanie” i „umówienie” poza systemem wyzwań.
2. Wyzwanie: odbywa się za pomocą strony internetowej SMTZ i SMS-a do Organizatora. Gracze mają obowiązek ustalenia terminu rozegrania meczu w ciągu dwóch dni i jego rozegrania w ciągu siedmiu dni od momentu wyzwania. Zmiana terminu umówionego już meczu może nastąpić tylko w okresie regulaminowego tygodnia. Anulowanie wyzwania może się odbyć tylko ze względów pogodowych za zgodą Organizatora. W przypadku niemożności ustalenia terminu i miejsca meczu przez skonfliktowanych graczy, ostateczny termin ustalony będzie przez organizatora w wyniku losowania pomiędzy dwoma terminami wskazanymi przez graczy.
3. Umówienie meczu poza systemem wyzwań: bez względu na trwające aktualnie wyzwanie, gracz może rozegrać mecz z innym zawodnikiem w dowolnym odpowiadającym im terminie. Fakt ten musi być jednak zgłoszony Organizatorowi e-mailem lub SMS-em przynajmniej jeden dzień przed umówionym terminem rozegrania meczu. Wynik spotkania podają gracze w dniu rozgrywania meczu do godziny 24.00 pod rygorem nieważności.

§ 10

1. Koszt wynajęcia kortu i piłek (minimum trzy nowe ciśnieniowe dowolnej marki), gracze pokrywają solidarnie, po 50%.
2. Rozgrywanie meczu piłkami używanymi może nastąpić tylko w przypadku zgody obu graczy.

§ 11

1. Mecze ligowe zawodnicy sędziują sobie sami – szczegóły w Kodeksie Amatora.
2. Za zgodą obu graczy istnieje możliwość sędziowania meczu ligowego przez osobę trzecią.

§ 12

1. O rozstawieniu (początkowej kolejności w każdej z lig) w roku 2018 decyduje suma dużych punktów z trzech rund roku 2017.
2. Nowi uczestnicy ligi lub gracze powracający, mogą przystąpić do rozgrywek poprzez system baraży. Gracze powracający to również tacy, którzy uczestniczyli w lidze w sezonie ubiegłym, ale nie dokończyli rozgrywek. Do barażu nie mogą przystąpić zawodnicy, którzy rozegrali ponad 50% swoich meczów w poprzednim sezonie.
3. Ustala się następujące terminy rozegrania baraży:
• pretendenci do gry w I lidze – od 25 marca do 31 marca 2019 r.,
• pretendenci do gry w II lidze – od 1 do 7 kwietnia 2019 r.,
• pretendenci do gry w III lidze – od 8 do 14 kwietnia 2019 r.,
• pretendenci do gry w IV lidze – od 15 do 21 kwietnia 2019 r.
4. Pretendenci zgłaszają Organizatorowi, za pomocą e-maila lub SMS-a, chęć przystąpienia do gry w wybranej przez siebie lidze.
5. Zgłoszenia pretendentów przyjmowane będą w terminach umożliwiających rozegranie baraży w każdej z lig.
6. W przypadku zgłoszeń kilku pretendentów do gry w danej lidze następuje losowanie par barażowych spośród zawodników zajmujących ostatnie miejsca w tabeli w tej lidze (np. zgłoszenie trzech pretendentów do tej samej ligi – losowanie meczy barażowych między miejscami 10, 9, 8).
7. Na początku do baraży przystępują pierwszoligowcy. Ostateczny skład ligi ustala się dopiero po rozstrzygnięciu meczy pomiędzy pretendentami a broniącymi pozycji w Lidze. Wygrany mecz przez pretendenta powoduje spadek broniącego do ligi niższej. Przegrana pretendenta powoduje jego spadek do ligi najniższej.
8. Rozgrywający baraże mają obowiązek poinformować organizatora o miejscu i czasie rozegrania meczu na 24 godziny przed spotkaniem.
9. Po wstępnym ustaleniu składu II ligi z uwzględnieniem ewentualnych spadków z ligi I, przystępuje się do baraży drugoligowych według zasad opisanych dla I ligi. Analogicznie z ligami niższymi.
10. Miejscami rozgrywania gier barażowych, tak jak całej Ligi, są: Kort SMTZ, Korty Klubu Tenisowego ”Boguś”, Korty MOSiR.
11. Koszty rozegrania baraży (piłki, wynajęcie kortu) ponosi pretendent do gry w Lidze.

§ 13

1. Każdy gracz na czas rozgrywek dysponuje 21 dniowym urlopem, z którego może korzystać najpóźniej do 7 dni przed zakończeniem każdej rundy.
2. Minimalna jednorazowa ilość urlopu to 5 dni. Trwający urlop można przedłużać o dowolną ilość pozostałych dni.
3. Urlop musi być odnotowany na liście czasowo nieobecnych.

§ 14

W przypadku długotrwałej kontuzji gracza, który licząc na powrót do rozgrywek w danym sezonie korzystał z urlopu i nie rozegrał żadnego meczu, następuje jego spadek do ligi niższej i przywrócenie urlopu w ilości proporcjonalnej do rund pozostających do zakończenia sezonu (14 dni – 2 rundy, 7 dni – 1 runda).

§ 15

W przypadku gracza, który rozegrał tylko część meczy, będzie on klasyfikowany (wyniki jego meczy będą liczone) pod warunkiem, że rozegrał 50% meczy. Gdy warunek ten nie zostanie spełniony, wszystkie dotąd rozegrane mecze zostają anulowane i nie będą brane pod uwagę.

§ 16

Opłata za udział w JLT wynosi: dla członków SMTZ – 50 zł, dla osób niezrzeszonych w SMTZ – 75 zł. Termin płatności mija z dniem rozpoczęcia sezonu ligowego.

§ 17

Graczom Ligi, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca na koniec całego sezonu przyznane zostaną nagrody pieniężne w wysokości: za zajęcie I miejsca 300 zł, za zajęcie II miejsca 200 zł, za zajęcie III miejsca 100 zł.

§ 18

Uczestnictwo w JLT jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.

§ 19

W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem rozstrzyga Organizator, powołany przez Zarząd Stowarzyszenia.

 1. Adam Rysz – Michał Więcek – 13.07 godz. 11:00 – SMTZ
 2. Michał Flok – Adam Rysz – 15.07 godz. 11:00 – SMTZ
 3. Tomasz Piórek – Michał Więcek – 15.07 godz. 13:00 – SMTZ
 4. Paweł Styczyński – Tomasz Piórek – 16.07 godz. 11:00 – SMTZ

Wojciech Szaro

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 8

Andrzej Trygar

Liga: Jasielska Liga Tenisa
Punkty: 0
Duże punkty: 0

Wiktor Boczkowski

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 44

Grzegorz Buczyński

Liga: Jasielska Liga Tenisa
Punkty: 0
Duże punkty: 0

Nina Chrzanowska-Szczygielska

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 12

Maciej Czyżowicz

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 14

Piotr Czyżowicz

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 11

Michał Flok

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 39

Natalia Furmanek

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 18

Anna Gogosz

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 0

Tomasz Gogosz

Liga: Jasielska Liga Tenisa
Punkty: 0
Duże punkty: 0

Karolina Gorczyca

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 10

Andrzej Guzik

Liga: II liga
Punkty: 0
Duże punkty: 35

Bartosz Igielski

Liga: V liga
Punkty: 0
Duże punkty: 1

Bartosz Jankowski

Liga: V liga
Punkty: 0
Duże punkty: 4

Jacek Karolewski

Liga: V liga
Punkty: 0
Duże punkty: 0

Robert Kędzior

Liga: II liga
Punkty: 0
Duże punkty: 25

Andrzej Kuchta

Liga: V liga
Punkty: 0
Duże punkty: 2

Paweł Kurczyński

Liga: V liga
Punkty: 0
Duże punkty: 3

Mateusz Lechwar

Liga: Jasielska Liga Tenisa
Punkty: 0
Duże punkty: 0

Karol Marosz

Liga: Jasielska Liga Tenisa
Punkty: 0
Duże punkty: 0

Paweł Maziarz

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 40

Bogusław Muszański

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 37

Bogdan Naszkiewicz

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 9

Wiktor Nowacki

Liga: II liga
Punkty: 0
Duże punkty: 27

Andrzej Nykiel

Liga: II liga
Punkty: 0
Duże punkty: 30

Marcin Okoński

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 15

Katarzyna Pabisz

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 20

Bartosz Paszek

Liga: II liga
Punkty: 0
Duże punkty: 27

Tomasz Piórek

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 41

Adam Rysz

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 42

Jarosław Ryznar

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 6

Krzysztof Sajdak

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 21

Agnieszka Siewierska-Żurek

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 22

Marcin Siewierski

Liga: II liga
Punkty: 0
Duże punkty: 28

Marcin Sołtys

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 35

Michał Sołtys

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 23

Arkadiusz Sterkowicz

Liga: II liga
Punkty: 0
Duże punkty: 29

Mateusz Styczyński

Liga: II liga
Punkty: 0
Duże punkty: 31

Paweł Styczyński

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 38

Piotr Szot

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 17

Zbigniew Szurlej

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 17

Mateusz Szybist

Liga: Jasielska Liga Tenisa
Punkty: 0
Duże punkty: 0

Artur Tarnawski

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 5

Piotr Tomasik

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 13

Marcin Trębacz

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 8

Michał Więcek

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 33

Paweł Wojtas

Liga: Jasielska Liga Tenisa
Punkty: 0
Duże punkty: 0

Data Godzina Gracze Wynik
11.07.2020 15:00 Agnieszka Siewierska-Żurek 6 6
Katarzyna Pabisz 1 4
11.07.2020 15:00 Wiktor Nowacki 6 6 vo
Zbigniew Szurlej 0 0
10.07.2020 20:00 Michał Sołtys 7 6
Krzysztof Sajdak 6 2
10.07.2020 18:00 Marcin Siewierski 6 6
Bartosz Paszek 2 4
10.07.2020 16:30 Wojciech Szaro 6 6
Andrzej Kuchta 0 0 vo
10.07.2020 16:00 Wiktor Nowacki 6 6
Agnieszka Siewierska-Żurek 3 2
10.07.2020 16:00 Robert Kędzior 6 6
Krzysztof Sajdak 4 2
10.07.2020 14:30 Karolina Gorczyca 0 0 krecz
Marcin Okoński 6 6
10.07.2020 8:30 Wiktor Boczkowski 7 6
Paweł Maziarz 6 3
09.07.2020 19:30 Maciej Czyżowicz 6 6
Marcin Trębacz 3 1
09.07.2020 19:00 Zbigniew Szurlej 0 0
Krzysztof Sajdak 6 6 vo
09.07.2020 19:00 Paweł Wojtas 6 6
Natalia Furmanek 4 2
09.07.2020 11:00 Wiktor Boczkowski 6 6
Tomasz Piórek 1 3
09.07.2020 9:00 Mateusz Styczyński 6 6
Bartosz Paszek 3 3
09.07.2020 9:00 Michał Sołtys 1 6 7
Paweł Wojtas 6 1 10
09.07.2020 7:00 Wojciech Szaro 6 6
Bartosz Igielski 0 0
08.07.2020 21:30 Andrzej Trygar 0 0 vo
Krzysztof Sajdak 6 6
08.07.2020 20:00 Marcin Okoński 7 5 10
Marcin Trębacz 6 7 6
08.07.2020 19:00 Michał Sołtys 6 6
Agnieszka Siewierska-Żurek 4 2
08.07.2020 19:00 Piotr Szot 6 7
Bogdan Naszkiewicz 0 5
08.07.2020 16:30 Andrzej Trygar 0 0 vo
Natalia Furmanek 6 6
08.07.2020 15:00 Wojciech Szaro 6 6
Paweł Kurczyński 2 1
08.07.2020 15:00 Paweł Wojtas 2 7 10
Andrzej Trygar 6 5 0 krecz
08.07.2020 13:00 Wiktor Boczkowski 6 2 6
Adam Rysz 4 6 10
08.07.2020 11:00 Tomasz Piórek 5 6 10
Paweł Maziarz 7 3 8
08.07.2020 8:30 Michał Flok 5 6 10
Paweł Maziarz 7 4 5
08.07.2020 8:00 Piotr Szot 6 6
Nina Chrzanowska-Szczygielska 0 2
07.07.2020 21:00 Zbigniew Szurlej 3 0
Katarzyna Pabisz 6 6
07.07.2020 20:00 Wojciech Szaro 6 6
Bartosz Jankowski 4 1
07.07.2020 18:00 Marcin Sołtys 6 6
Bartosz Paszek 2 1
07.07.2020 16:30 Tomasz Piórek 6 6
Andrzej Guzik 0 3
07.07.2020 15:00 Nina Chrzanowska-Szczygielska 6 6
Karolina Gorczyca 0 0
07.07.2020 14:00 Wiktor Nowacki 6 7
Robert Kędzior 4 5
07.07.2020 13:30 Adam Rysz 2 5
Bogusław Muszański 6 7
06.07.2020 17:00 Wiktor Nowacki 6 6
Michał Sołtys 1 3
06.07.2020 17:00 Paweł Kurczyński 6 2 14
Andrzej Kuchta 4 6 12
06.07.2020 15:00 Paweł Wojtas 6 6
Agnieszka Siewierska-Żurek 0 2
06.07.2020 11:00 Wiktor Boczkowski 4 7 10
Michał Flok 6 6 2
05.07.2020 17:30 Wojciech Szaro 6 6
Artur Tarnawski 2 1
05.07.2020 16:00 Natalia Furmanek 4 1
Katarzyna Pabisz 6 6
05.07.2020 16:00 Adam Rysz 6 6
Andrzej Guzik 4 2
05.07.2020 13:00 Wiktor Nowacki 6 6
Krzysztof Sajdak 4 2
05.07.2020 11:00 Marcin Sołtys 6 6
Mateusz Styczyński 3 2
05.07.2020 9:00 Piotr Szot 7 6
Piotr Tomasik 5 1
05.07.2020 9:00 Tomasz Piórek 6 6
Paweł Styczyński 3 2
05.07.2020 7:00 Maciej Czyżowicz 7 6
Piotr Czyżowicz 5 4
04.07.2020 15:00 Tomasz Gogosz 6 6 12
Mateusz Styczyński 3 7 10
04.07.2020 13:00 Michał Flok 0 5
Tomasz Piórek 6 7
04.07.2020 13:00 Wiktor Nowacki 6 6
Andrzej Trygar 4 4
04.07.2020 9:00 Paweł Wojtas 6 6
Zbigniew Szurlej 0 3
04.07.2020 9:00 Bogdan Naszkiewicz 1 4
Marcin Trębacz 6 6
04.07.2020 8:00 Krzysztof Sajdak 4 6 10
Katarzyna Pabisz 6 4 6
03.07.2020 18:30 Andrzej Nykiel 6 6
Marcin Siewierski 4 4
03.07.2020 14:00 Paweł Styczyński 6 7
Andrzej Guzik 4 5
03.07.2020 11:00 Adam Rysz 6 6
Paweł Styczyński 4 2
03.07.2020 10:00 Nina Chrzanowska-Szczygielska 1 2
Piotr Tomasik 6 6
03.07.2020 10:00 Bartosz Jankowski 6 4 10
Paweł Kurczyński 3 6 8
03.07.2020 8:00 Piotr Tomasik 6 6
Maciej Czyżowicz 3 3
02.07.2020 21:30 Maciej Czyżowicz 6 6
Nina Chrzanowska-Szczygielska 3 4
02.07.2020 20:00 Nina Chrzanowska-Szczygielska 6 6
Piotr Czyżowicz 1 3
02.07.2020 18:30 Wiktor Nowacki 0 0
Natalia Furmanek 6 6 vo
02.07.2020 18:00 Tomasz Gogosz 5 4
Marcin Sołtys 7 6
02.07.2020 17:00 Mateusz Styczyński 6 7
Arkadiusz Sterkowicz 2 6
02.07.2020 12:00 Robert Kędzior 6 6 12
Michał Sołtys 7 1 10
02.07.2020 11:00 Adam Rysz 6 6
Michał Flok 4 4
01.07.2020 21:00 Zbigniew Szurlej 6 6
Natalia Furmanek 4 3
01.07.2020 18:00 Bogdan Naszkiewicz 2 1
Nina Chrzanowska-Szczygielska 6 6
01.07.2020 17:30 Bartosz Jankowski 6 6
Andrzej Kuchta 3 4
01.07.2020 16:00 Arkadiusz Sterkowicz 6 6
Andrzej Nykiel 2 4
01.07.2020 16:00 Grzegorz Buczyński 6 6
Andrzej Guzik 1 1
01.07.2020 15:30 Piotr Szot 6 6
Piotr Czyżowicz 0 1
01.07.2020 13:00 Andrzej Guzik 2 3
Bogusław Muszański 6 6
01.07.2020 12:00 Wiktor Nowacki 4 6 10
Paweł Wojtas 6 4 4
01.07.2020 9:00 Maciej Czyżowicz 6 6
Marcin Okoński 4 2

Musisz być zalogowany żeby wyzwać gracza!

I liga

Miejsce Imię i nazwisko Mecze Punkty Sety Gemy Duże punkty
1 Bogusław Muszański 0 0 0 - 0 0 - 0 37
2 Marcin Sołtys 0 0 0 - 0 0 - 0 35
3 Michał Więcek 0 0 0 - 0 0 - 0 33
4 Paweł Styczyński 0 0 0 - 0 0 - 0 38
5 Michał Flok 0 0 0 - 0 0 - 0 39
6 Adam Rysz 0 0 0 - 0 0 - 0 42
7 Tomasz Piórek 0 0 0 - 0 0 - 0 41
8 Paweł Maziarz 0 0 0 - 0 0 - 0 40
9 Wiktor Boczkowski 0 0 0 - 0 0 - 0 44

II liga

Miejsce Imię i nazwisko Mecze Punkty Sety Gemy Duże punkty
1 Wiktor Nowacki 0 0 0 - 0 0 - 0 27
2 Bartosz Paszek 0 0 0 - 0 0 - 0 27
3 Robert Kędzior 0 0 0 - 0 0 - 0 25
4 Marcin Siewierski 0 0 0 - 0 0 - 0 28
5 Arkadiusz Sterkowicz 0 0 0 - 0 0 - 0 29
6 Mateusz Styczyński 0 0 0 - 0 0 - 0 31
7 Andrzej Nykiel 0 0 0 - 0 0 - 0 30
8 Andrzej Guzik 0 0 0 - 0 0 - 0 35

III liga

Miejsce Imię i nazwisko Mecze Punkty Sety Gemy Duże punkty
1 Zbigniew Szurlej 0 0 0 - 0 0 - 0 17
2 Marcin Okoński 0 0 0 - 0 0 - 0 15
3 Maciej Czyżowicz 0 0 0 - 0 0 - 0 14
4 Piotr Szot 0 0 0 - 0 0 - 0 17
5 Natalia Furmanek 0 0 0 - 0 0 - 0 18
6 Agnieszka Siewierska-Żurek 0 0 0 - 0 0 - 0 22
7 Krzysztof Sajdak 0 0 0 - 0 0 - 0 21
8 Katarzyna Pabisz 0 0 0 - 0 0 - 0 20
9 Michał Sołtys 0 0 0 - 0 0 - 0 23

IV liga

Miejsce Imię i nazwisko Mecze Punkty Sety Gemy Duże punkty
1 Marcin Trębacz 0 0 0 - 0 0 - 0 8
2 Jarosław Ryznar 0 0 0 - 0 0 - 0 6
3 Artur Tarnawski 0 0 0 - 0 0 - 0 5
4 Anna Gogosz 0 0 0 - 0 0 - 0 0
5 Wojciech Szaro 0 0 0 - 0 0 - 0 8
6 Bogdan Naszkiewicz 0 0 0 - 0 0 - 0 9
7 Nina Chrzanowska-Szczygielska 0 0 0 - 0 0 - 0 12
8 Piotr Czyżowicz 0 0 0 - 0 0 - 0 11
9 Karolina Gorczyca 0 0 0 - 0 0 - 0 10
10 Piotr Tomasik 0 0 0 - 0 0 - 0 13

V liga

Miejsce Imię i nazwisko Mecze Punkty Sety Gemy Duże punkty
1 Jacek Karolewski 0 0 0 - 0 0 - 0 0
2 Bartosz Igielski 0 0 0 - 0 0 - 0 1
3 Andrzej Kuchta 0 0 0 - 0 0 - 0 2
4 Paweł Kurczyński 0 0 0 - 0 0 - 0 3
5 Bartosz Jankowski 0 0 0 - 0 0 - 0 4

Nie opracowano co prawda oficjalnych przepisów dla nieoficjalnych meczów, ale istnieją pewne zasady, których w meczach towarzyskich staramy się przestrzegać. Na stronie United States Tennis Association znalazłem wytyczne tej organizacji dla rozgrywek amatorskich i meczów towarzyskich.

 

Tenis jest na tyle globalną dyscypliną, że zalecenia te można z powodzeniem zastosować i na naszym gruncie, tym bardziej, że w większości są one i tak stosowane przez amatorów z dłuższym stażem tenisowym. Polecam jednak przyswojenie sobie poniższych zasad wszystkim tym, którzy amatorską zabawę z tenisem rozpoczęli stosunkowo niedawno i wszystkim innym, którzy w dziedzinie tenisowej etykiety nie czują się najpewniej.

PODSTAWY: dobra atmosfera i współpraca z przeciwnikiem
Rozgrywanie meczy tenisowych, zarówno na poziomie turniejów amatorskich, jak i rekreacyjnym, wymaga wzajemnej współpracy przeciwników w dziedzinie sędziowania i liczenia punktów (chyba, że jest to na tyle ważny mecz, że zorganizowaliście sobie sędziego). Nie będziesz miał żadnej przyjemności gry z przeciwnikiem, do którego nie masz zaufania w kwestii np. wywoływanych przez niego autów (gdy jesteś pewien, że piłka spadła pół metra w korcie) lub któremu ciągle myli się aktualny stan meczu (jest to zasadnicza różnica, czy przewaga w gemie jest dla Ciebie, czy dla przeciwnika). Jeżeli w meczu towarzyskim taka sytuacja Cię spotyka można założyć, że będziesz miał opory przed umówieniem się drugi raz na grę z tym samym przeciwnikiem.

Równie ważna dla przyjemności gry jest atmosfera na korcie. Wielu tenisistów unika np. gry w turniejach amatorskich tylko z powodu niesympatycznej ich zdaniem atmosfery wytwarzanej przez niektórych rozemocjonowanych uczestników tych turniejów, którzy głośno komentują swoje nieudane zagrania, lub ze złością po tych zagraniach rzucają rakietą, piłkami (używając przy tym często niecenzuralnych wyrazów). Nawet po wygranym pojedynku pozostaje wtedy pewien niesmak. Zdarza się, że większą przyjemność z gry w tenisa odczuwasz po przegranym meczu, ale toczonym w przyjaznej atmosferze, podczas którego przeciwnik pochwalił Cię za kilka udanych zagrań.

Stworzenie takiej przyjaznej atmosfery zależy oczywiście od indywidualnych cech charakterologicznych każdego z zawodników, jednak jest kilka uniwersalnych zasad które pomogą Ci to osiągnąć:
# pochwal swojego przeciwnika po jego udanym zagraniu;
# nie komentuj głośno swoich nieudanych zagrań;
# powstrzymaj swój temperament, nie używaj wulgarnego języka, nie rzucaj rakietą;
# nie lekceważ w sposób demonstracyjny swojego słabszego przeciwnika;
# nie odpuszczaj gry kiedy wyraźnie przegrywasz;
# loby i dropszoty są także elementem tenisa, nie miej pretensji do przeciwnika po tego typu zagraniach;

Rozegrana piłka jest zaliczona
Jeżeli po rozegranej piłce odkryjesz, że siatka jest kilka cm za wysoko, serwis był zagrany z niewłaściwej strony kortu lub zapomnieliście zmienić strony kortu, itp. zasadą jest, że wszystkie rozegrane do tego momentu piłki zalicza się, a korekta (np. powrót do właściwego ustawienia) następuje dopiero po rozegranej piłce.

Rozgrzewka
Przedmeczowa rozgrzewka nie jest treningiem. Zawodnik ma obowiązek dokonania rozgrzewki jeszcze przed wejściem na kort, na korcie ma natomiast prawo do 5 minutowej rozgrzewki poszczególnych uderzeń. Nie stosuj w trakcie rozgrzewki uderzeń kończących, zagrywaj piłki w zasięgu rakiety przeciwnika.

Wszystkie próbne podania zagrywa się w trakcie rozgrzewki przedmeczowej, po rozegraniu pierwszego serwisu w meczu nie masz prawa prosić o wykonanie próbnych serwisów. Nie ćwicz returnu w trakcie rozgrzewki serwisu przeciwnika.

Sędziowanie
# zawodnicy sędziują sobie nawzajem po swoich stronach kortu;
# wszelkie sędziowskie wątpliwości po swojej stronie kortu rozstrzygaj na korzyść przeciwnika;
# piłka dotykająca linii jest piłką dobrą (piłka w 99% autowa jest w 100% piłką dobrą);
# jeżeli nie możesz z całą pewnością powiedzieć, że piłka była autowa uznaj ją za prawidłową. Jest to jeden z częstych i denerwujących widoków w grze rekreacyjnej, kiedy jeden z zawodników po rozegranej piłce szuka po niej śladu, po czym stwierdza „nie jestem pewien, czy piłka była dobra, powtórzmy ją”;
# wywołuj własne błędy – z wyjątkiem swojego I serwisu zawodnik powinien wywoływać własne błędy, nawet jeżeli przeciwnik pomylił się na jego korzyść. I serwis stanowi wyjątek, dlatego, ze przeciwnik nie będąc pewnym, czy piłka była prawidłowa, zastosował zasadę rozstrzygania wątpliwości na twoją korzyść;
# jeżeli zawodnik błędnie wywoła aut, po czym zorientuje się, że piłka była dobra, punkt powtarza się w przypadku jeżeli odpowiedź  zawodnika wywołującego aut weszła w kort, a jego przeciwnik nie miał w tym momencie przewagi sytuacyjnej na korcie. Jeżeli jednak odpowiedź  była autowa lub na tyle słaba, że przeciwnik nie miałby trudności z zagraniem kończącego uderzenia piłkę zalicza się przeciwnikowi;
# nieważne jak oczywiste jest autowe zagranie przeciwnika, w każdym przypadku poinformuj go, że piłka była autowa;
# jeżeli jeden z partnerów deblowych wywoła auta, drugi uzna, że piłka była jednak dobra, punkt zalicza się przeciwnikom (lub powtarza się, jeżeli pomimo wywołania auta piłka odegrana była na pole gry przeciwników);
# jeżeli przeciwnik wywoła aut, a Ty masz wątpliwości, masz prawo zapytać go, czy jest pewien swojej decyzji. Jeżeli potwierdzi swoje wywołanie punkt zalicza się jemu, jeżeli przyzna się, że nie ma pewności, punkt powinno zaliczyć się Tobie;
# w żadnym przypadku kibice nie wtrącają się do sędziowania meczu. Zawodnicy nie powinni prosić kibiców do rozstrzygania sporów na korcie i pomagania w sędziowaniu (chyba że staną na korcie przy słupku);
# jeżeli piłka z innego kortu wpadnie na kort na którym grasz grę należy przerwać, a piłkę powtórzyć;
# zawodnik powinien przerwać grę i oddać punkt przeciwnikowi, jeżeli:
– piłka dotknęła jakiejkolwiek części ciała, bądź  jego ubioru
– dotknął siatki
– dotknął powierzchni kortu swojego przeciwnika
– uderzył piłką zanim przekroczyła siatkę
– piłka dwukrotnie odbiła się od jego powierzchni kortu

Serwowanie
# błąd stóp – odbierający ma prawo zgłosić przeciwnikowi, że robi on rażące błędy stóp przy serwisie. Jeżeli podający nadal te błędy robi można kogoś poprosić do sędziowania lub samemu te błędy wywołać, jeżeli są naprawdę rażące. Oczywiście w tej materii należy postępować delikatnie, zwłaszcza jeśli przeciwnik nie atakuje po serwisie siatki i wiadomo, że w niczym mu te błędy nie pomagają;
# w deblu odbierający podanie sędziuje na linii środkowej i bocznej, jego partner na linii środkowej;
# serwujący nie wywołuje auta po swoim pierwszym serwisie nawet jeżeli jest pewien, że taki aut był. Być może odbierający miał wątpliwości i uznał, że należy je zinterpretować na korzyść podającego. Po drugim swoim autowym serwisie należy przyznać się jednak do błędu, nawet jeżeli nie zauważył tego odbierający;
# każdy z zawodników na korcie ma prawo wywołać net. Wywołanie powinno nastąpić zanim return dotrze do serwującego. Zalecana jest ostrożność w wywoływaniu neta w przypadku wygrywającego podania lub asa przeciwnika;
# zawodnik nie powinien kontynuować gry lub zagrywać na stronę kortu przeciwnika piłek, ewidentnie autowych;
# odbierający serwis jest zobowiązany do dostosowania się do tempa serwowania przeciwnika, odbierający nie powinien wybijać z rytmu podającego opóźnianiem tego tempa poprzez zgłaszanie swojego nieprzygotowania;
# jeżeli podczas drugiego serwisu wystąpi na korcie jakaś przeszkoda (piłka, kibic, zwierzę, itp.) należy powtórzyć obydwa podania. Jeżeli przeszkoda wystąpiła pomiędzy I i II serwisem należy powtórzyć obydwa podania w przypadku jeśli powodem przerwy/przeszkody był odbierający, jeśli wystąpiła ona z powodu samego serwującego należy mu się tylko jeden serwis.

Liczenie punktów
Obowiązek głośnego podawania wyniku spoczywa na serwującym (podaje go przed swoimi pierwszymi serwisami w gemie). Wątpliwości dotyczące wyniku powinny być rozstrzygane w następujący sposób:
# powtórzenie punktu co do którego wystąpiły wątpliwości (przeliczenie piłek co do których przeciwnicy się zgadzają, a następnie powtórzenie tych co do których takiej zgody nie ma);
# rozpoczęcie gry od wyniku co którego przeciwnicy się zgadzają;
# rzut monetą lub losowanie rakietą

/  Za  United States Tennis Association i  Tenis Net /

 1. Michał Więcek 17.07-25.07 /pozostało 12 dni/
 2. Karolina Gorczyca 13.07-19.07 /pozostało 14 dni/
 3. Anna Gogosz 13.07-02.08 /pozostało 0 dni/