Jasielska Liga Tenisa

korona
środa, 25 mar 2020

Przesunięcie startu ligowego sezonu 2020

W związku z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19 oraz zaostrzeniami przepisów epidemiologicznych, zmuszeni jesteśmy przesunąć start rozgrywek Jasielskiej Ligi Tenisa. Początek sezonu ligowego nastąpi nie wcześniej niż 1 czerwca br. (baraże od 4 maja). Termin ten może się zmienić, w zależności od panującej sytuacji. Z tego powodu mogą ulec zmianie niektóre kwestie regulaminowe, dotyczące ilości rozgrywanych meczów. W odpowiednim czasie poinformujemy o terminie zapisów na sezon 2020. Mamy nadzieję, że obecny stan rzeczy szybko ulegnie poprawie.

serwis
poniedziałek, 02 mar 2020

Szymon Budziak zwycięzcą III Turnieju o Puchar Wójta Gminy Moszczenica

Tenisista z Jasła okazał się najlepszy w III Turnieju o Puchar Wójta Gminy Moszczenica z programu PZT SiA, ranga 2. Szymon nie miał łatwej drogi w turniejowej drabince. W 2 rundzie ograł Wiktora Nogawkę (5. miejsce w rankingu SiA) 7/6 7/6, w półfinale po dość szybkim meczu zwyciężył 6/1 6/1 z właścicielem kortów Bolesławem Jędrzejowskim (28. miejsce w rankingu SiA), by w finale pokonać faworyta turnieju Konrada Maciejewskiego (2. miejsce w rankingu SiA) 6/1 4/6 6/2. Zwycięstwo Budziaka to najlepsze osiągnięcie z wszystkich dotychczasowych występów jasielskich tenisistów w turniejach tej rangi. Warto dodać, że Szymek zwyciężył również w kategorii deblowej w parze z Mariuszem Ptaśnikiem. Wielkie gratulacje!!! :-)

singiel

 

debel sz

christmas_tennis
poniedziałek, 23 gru 2019

Życzenia Świąteczne

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2020 Roku wszystkim Pasjonatom tenisa

życzy

Stowarzyszenie Miłośników Tenisa Ziemnego w Jaśle

nor
piątek, 22 lis 2019

Zakończenie sezonu 2019

W minioną sobotę 16 listopada odbyło się spotkanie podsumowujące sezon 2019 Jasielskiej Ligi Tenisa. Po krótkim podsumowaniu odbyła się ceremonia wręczenia nagród dla zwycięzców.

nor

 

nor

 

nor

 

I miejsce – Adam Rysz

II miejsce – Tomasz Piórek

III miejsce – Jakub Paszek

Najlepsza Zawodniczka – Agnieszka Siewierska-Żurek

 

Po wspólnych dyskusjach i głosowaniach ustalono kilka zmian regulaminowych, które wejdą w życie w sezonie 2020. Wyglądają one następująco:

– Zasady przyznawania punktów:

  • mecz wygrany – 3 pkt,
  • mecz przegrany w trzech setach – 2 pkt,
  • mecz przegrany w dwóch setach, krecz – 1 pkt,
  • walkower, nieobecność na umówionym meczu, mecz nierozegrany – -1 pkt pkt.

– W ostatnim tygodniu każdej rundy mecze mogą zostać umawiane tylko poprzez system wyzwań.

– Do barażu o daną ligę przystąpić może maksymalnie 3 zawodników. W przypadku większej ilości chętnych, między pretendentami rozegrane zostaną eliminacje.

– W przypadku gracza, który rozegrał tylko część meczów, będzie on klasyfikowany (wyniki jego meczów będą liczone) pod warunkiem, że rozegrał 75% meczy. Gdy warunek ten nie zostanie spełniony, wszystkie dotąd rozegrane mecze zostaną anulowane i nie będą brane pod uwagę.

– Po zakończonej rundzie i otrzymaniu dużych punktów następują spadki i awanse. Pomiędzy miejscem 8 z ligi wyższej, a miejscem 3 z ligi niższej rozegrany zostanie dodatkowy mecz o awans/utrzymanie.

– W przypadku spóźnienia na mecz powyżej 15 min. następuje walkower.

Osoby, które nie były obecne na spotkaniu mogą odebrać ligowy upominek w biurze Klubu Tenisowego Boguś.

Do zobaczenia w przyszłym sezonie :-)

puchar-7098
piątek, 01 lis 2019

Spotkanie uczestników Ligi w sezonie 2019

W sobotę 16 listopada o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie podsumowujące sezon 2019 Jasielskiej Ligi Tenisa.

Miejsce – budynek stadionu piłkarskiego na ul. Sportowej (obok Klubu Tenisowego Boguś).

Plan spotkania:

– krótkie podsumowanie ostatniego sezonu

– wręczenie nagród dla zwycięzców oraz upominków dla wszystkich uczestników

– wspólna dyskusja nad zmianami regulaminowymi

Serdecznie zapraszamy! :-)

 

Jo8sjYIA
czwartek, 10 paź 2019

Koniec sezonu 2019 Jasielskiej Ligi Tenisa

Z dniem 5 października zakończyliśmy rozgrywki Jasielskiej Ligi Tenisa w sezonie 2019. Poziom czołówki był bardzo wyrównany, a stawka miejsc na podium ważyła się niemal do samego końca. Ostatecznie prowadzenie utrzymał Adam Rysz i sięgnął po pierwsze w karierze zwycięstwo w Jasielskiej Lidze Tenisa. Drugie miejsce zajął Tomasz Piórek, który niewątpliwie podniósł poziom swojej gry w drugiej części sezonu. Trzeci stopień podium, dzięki świetnej dyspozycji w końcówce rozgrywek wywalczył Jakub Paszek. Wśród kobiet najwyższe miejsce (23.) zajęła Agnieszka Siewierska-Żurek. Jak widać Aga ciągle utrzymuje wysoką formę, zdobywając trzeci sezon z rzędu tytuł Najlepszej Zawodniczki Ligi. :-)

Gratulacje dla zwycięzców i podziękowania dla wszystkich uczestników za sportową walkę. :-)

Frekwencja zawodników tegorocznej edycji pokazuje, że Liga ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem. Oprócz “stałych bywalców ligowych” z każdym sezonem pojawiają się nowi gracze, którzy chcą spróbować swoich sił w meczach o stawkę. Fakt ten może jedynie cieszyć organizatorów, uczestników oraz kibiców rozgrywek tenisowych w naszym mieście. :-)

Zapraszamy na spotkanie podsumowujące sezon ligowy 2019, podczas którego odbędzie się wręczenie nagród dla zwycięzców oraz dyskusja nad zmianami regulaminowymi. O konkretnym terminie i miejscu spotkania poinformujemy wkrótce. Tymczasem zachęcamy do szlifowania formy w Zimowej Lidze Tenisa organizowanej przez Klub Tenisowy Boguś. Do zobaczenia na kortach! :-)

 

tennis
piątek, 04 paź 2019

Paweł Maziarz zwycięzca Turnieju ligowego

W miniony wtorek rozegrany został zaległy finał Turnieju dla uczestników Ligi w sezonie 2019 pomiędzy Pawłem Maziarzem, a Tomkiem Piórkiem. Warto dodać, że zawodnicy zdecydowali się, aby był to równocześnie mecz ligowy, tak więc stawka była podwójna. :-) Po zaciętym 3 setowym pojedynku tym razem to Paweł Maziarz sięgnął po zwycięstwo pokonując Tomka w stosunku 3/6 7/6 10/4. Gratulacje! :-)

IMG_20191002_105812

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
poniedziałek, 30 wrz 2019

Finał turnieju ligowego

Zaległy mecz finałowy ostatniego Turnieju dla uczestników Ligi odbędzie się we wtorek 1 października o godz. 16.00 na korcie SMTZ (Ogródek Jordanowski). O zwycięstwo walczyć będą Paweł Maziarz i Tomasz Piórek. Zapraszamy do kibicowania! :-)

§ 1

Organizatorem Jasielskiej Ligi Tenisa, zwanej dalej JLT, jest Stowarzyszenie Miłośników Tenisa w Jaśle.

§ 2

Miejscami rozgrywania Ligi są: kort SMTZ, korty Klubu Tenisowego „Boguś”, korty MOSiR.

§ 3

1. W rozgrywkach może wziąć udział każdy kto ma ukończone 14 lat.
2. Uczestnicy startują na własną odpowiedzialność i powinni mieć ważne badania lekarskie.
3. Organizator nie ubezpiecza uczestników JLT.

§ 4

Terminy zgłoszeń dla ubiegłorocznych uczestników upływają:
• 24 marca 2019 r. – dla pierwszoligowców i drugoligowców,
• 31 marca 2019 r. – dla trzecioligowców,
• 7 kwietnia 2019 r. – dla czwartoligowców.

§ 5

1. Zawodnicy biorący udział w JLT są podzieleni na ligi. W każdej z lig rywalizuje ze sobą 10 graczy.
2. W przypadku, gdy w ostatniej lidze jest 10 graczy, utworzenie następnej ligi będzie możliwe w momencie zgłoszenia się co najmniej pięciu nowych zawodników.

§ 6

Rozgrywki w Lidze podzielone są na trzy rundy:
• runda I: od 22 kwietnia do 15 czerwca 2019 r.,
• runda II: od 17 czerwca do 3 sierpnia 2019 r.,
• runda III: od 5 sierpnia do 29 września 2019 r.

§ 7

1. Mecze rozgrywane są w obrębie danej ligi, każdy z każdym, do dwóch wygranych setów, przy stanie 1-1 w setach super tie-break do 10 punktów.
2. Zasady przyznawania punktów:
• wygrany mecz – 3 pkt,
• przegrany mecz, krecz – 1 pkt,
• walkower, nieobecność na umówionym meczu – 0 pkt.
3. O pozycji w lidze decydują : punkty, stosunek setów wygranych do przegranych, bezpośrednie spotkanie, stosunek gemów wygranych do przegranych.

§ 8

1. Po zakończonym każdym etapie gracze otrzymują tzw. duże punkty. Liczba dużych punktów uzyskanych za zajęcie pierwszego miejsca w I lidze odpowiada liczbie wszystkich uczestników Ligi na moment zakończenia danego etapu (np. w przypadku gdy w lidze uczestniczy 50 graczy, pierwsze miejsce w I lidze – 50 pkt, drugie – 49 pkt, trzecie – 48 pkt itd. Ostatnie miejsce w ostatniej lidze – 1 pkt).
2. Zwycięzcy poszczególnych lig otrzymują bonus w postaci dodatkowego jednego dużego punktu.
3. Po otrzymaniu punktów następują spadki i awanse: z ligi wyższej spada trzech ostatnich zawodników, z ligi niższej awansuje trzech pierwszych zawodników.

§ 9

1. Ustala się dwa sposoby umawiania meczy ligowych: „wyzwanie” i „umówienie” poza systemem wyzwań.
2. Wyzwanie: odbywa się za pomocą strony internetowej SMTZ i SMS-a do Organizatora. Gracze mają obowiązek ustalenia terminu rozegrania meczu w ciągu dwóch dni i jego rozegrania w ciągu siedmiu dni od momentu wyzwania. Zmiana terminu umówionego już meczu może nastąpić tylko w okresie regulaminowego tygodnia. Anulowanie wyzwania może się odbyć tylko ze względów pogodowych za zgodą Organizatora. W przypadku niemożności ustalenia terminu i miejsca meczu przez skonfliktowanych graczy, ostateczny termin ustalony będzie przez organizatora w wyniku losowania pomiędzy dwoma terminami wskazanymi przez graczy.
3. Umówienie meczu poza systemem wyzwań: bez względu na trwające aktualnie wyzwanie, gracz może rozegrać mecz z innym zawodnikiem w dowolnym odpowiadającym im terminie. Fakt ten musi być jednak zgłoszony Organizatorowi e-mailem lub SMS-em przynajmniej jeden dzień przed umówionym terminem rozegrania meczu. Wynik spotkania podają gracze w dniu rozgrywania meczu do godziny 24.00 pod rygorem nieważności.

§ 10

1. Koszt wynajęcia kortu i piłek (minimum trzy nowe ciśnieniowe dowolnej marki), gracze pokrywają solidarnie, po 50%.
2. Rozgrywanie meczu piłkami używanymi może nastąpić tylko w przypadku zgody obu graczy.

§ 11

1. Mecze ligowe zawodnicy sędziują sobie sami – szczegóły w Kodeksie Amatora.
2. Za zgodą obu graczy istnieje możliwość sędziowania meczu ligowego przez osobę trzecią.

§ 12

1. O rozstawieniu (początkowej kolejności w każdej z lig) w roku 2018 decyduje suma dużych punktów z trzech rund roku 2017.
2. Nowi uczestnicy ligi lub gracze powracający, mogą przystąpić do rozgrywek poprzez system baraży. Gracze powracający to również tacy, którzy uczestniczyli w lidze w sezonie ubiegłym, ale nie dokończyli rozgrywek. Do barażu nie mogą przystąpić zawodnicy, którzy rozegrali ponad 50% swoich meczów w poprzednim sezonie.
3. Ustala się następujące terminy rozegrania baraży:
• pretendenci do gry w I lidze – od 25 marca do 31 marca 2019 r.,
• pretendenci do gry w II lidze – od 1 do 7 kwietnia 2019 r.,
• pretendenci do gry w III lidze – od 8 do 14 kwietnia 2019 r.,
• pretendenci do gry w IV lidze – od 15 do 21 kwietnia 2019 r.
4. Pretendenci zgłaszają Organizatorowi, za pomocą e-maila lub SMS-a, chęć przystąpienia do gry w wybranej przez siebie lidze.
5. Zgłoszenia pretendentów przyjmowane będą w terminach umożliwiających rozegranie baraży w każdej z lig.
6. W przypadku zgłoszeń kilku pretendentów do gry w danej lidze następuje losowanie par barażowych spośród zawodników zajmujących ostatnie miejsca w tabeli w tej lidze (np. zgłoszenie trzech pretendentów do tej samej ligi – losowanie meczy barażowych między miejscami 10, 9, 8).
7. Na początku do baraży przystępują pierwszoligowcy. Ostateczny skład ligi ustala się dopiero po rozstrzygnięciu meczy pomiędzy pretendentami a broniącymi pozycji w Lidze. Wygrany mecz przez pretendenta powoduje spadek broniącego do ligi niższej. Przegrana pretendenta powoduje jego spadek do ligi najniższej.
8. Rozgrywający baraże mają obowiązek poinformować organizatora o miejscu i czasie rozegrania meczu na 24 godziny przed spotkaniem.
9. Po wstępnym ustaleniu składu II ligi z uwzględnieniem ewentualnych spadków z ligi I, przystępuje się do baraży drugoligowych według zasad opisanych dla I ligi. Analogicznie z ligami niższymi.
10. Miejscami rozgrywania gier barażowych, tak jak całej Ligi, są: Kort SMTZ, Korty Klubu Tenisowego ”Boguś”, Korty MOSiR.
11. Koszty rozegrania baraży (piłki, wynajęcie kortu) ponosi pretendent do gry w Lidze.

§ 13

1. Każdy gracz na czas rozgrywek dysponuje 21 dniowym urlopem, z którego może korzystać najpóźniej do 7 dni przed zakończeniem każdej rundy.
2. Minimalna jednorazowa ilość urlopu to 5 dni. Trwający urlop można przedłużać o dowolną ilość pozostałych dni.
3. Urlop musi być odnotowany na liście czasowo nieobecnych.

§ 14

W przypadku długotrwałej kontuzji gracza, który licząc na powrót do rozgrywek w danym sezonie korzystał z urlopu i nie rozegrał żadnego meczu, następuje jego spadek do ligi niższej i przywrócenie urlopu w ilości proporcjonalnej do rund pozostających do zakończenia sezonu (14 dni – 2 rundy, 7 dni – 1 runda).

§ 15

W przypadku gracza, który rozegrał tylko część meczy, będzie on klasyfikowany (wyniki jego meczy będą liczone) pod warunkiem, że rozegrał 50% meczy. Gdy warunek ten nie zostanie spełniony, wszystkie dotąd rozegrane mecze zostają anulowane i nie będą brane pod uwagę.

§ 16

Opłata za udział w JLT wynosi: dla członków SMTZ – 50 zł, dla osób niezrzeszonych w SMTZ – 75 zł. Termin płatności mija z dniem rozpoczęcia sezonu ligowego.

§ 17

Graczom Ligi, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca na koniec całego sezonu przyznane zostaną nagrody pieniężne w wysokości: za zajęcie I miejsca 300 zł, za zajęcie II miejsca 200 zł, za zajęcie III miejsca 100 zł.

§ 18

Uczestnictwo w JLT jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.

§ 19

W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem rozstrzyga Organizator, powołany przez Zarząd Stowarzyszenia.

Wiktor Boczkowski

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 138
Duże punkty: 138

Erwin Bora

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 45
Duże punkty: 45

Grzegorz Buczyński

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 122
Duże punkty: 121

Nina Chrzanowska-Szczygielska

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 46
Duże punkty: 45

Beata Cygan

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 9
Duże punkty: 9

Jakub Czernecki

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 39
Duże punkty: 39

Maciej Czyżowicz

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 28
Duże punkty: 28

Piotr Czyżowicz

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 26
Duże punkty: 26

Michał Flok

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 135
Duże punkty: 135

Natalia Furmanek

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 68
Duże punkty: 68

Anna Gogosz

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 15
Duże punkty: 15

Tomasz Gogosz

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 113
Duże punkty: 113

Karolina Gorczyca

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 43
Duże punkty: 43

Andrzej Guzik

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 114
Duże punkty: 114

Paweł Kurczyński

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 15
Duże punkty: 15

Mariusz Lazar

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 0
Duże punkty: 0

Mateusz Lechwar

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 99
Duże punkty: 99

Radosław Łupkowski

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 91
Duże punkty: 91

Paweł Maziarz

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 135
Duże punkty: 135

Bogusław Muszański

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 126
Duże punkty: 126

Bogdan Naszkiewicz

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 36
Duże punkty: 36

Wiktor Nowacki

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 84
Duże punkty: 84

Andrzej Nykiel

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 95
Duże punkty: 95

Marcin Okoński

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 31
Duże punkty: 31

Katarzyna Pabisz

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 70
Duże punkty: 70

Jakub Paszek

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 139
Duże punkty: 139

Tomasz Piórek

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 141
Duże punkty: 141

Paweł Potempa

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 81
Duże punkty: 81

Łukasz Rak

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 60
Duże punkty: 60

Adam Rysz

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 144
Duże punkty: 144

Krzysztof Sajdak

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 94
Duże punkty: 94

Agnieszka Siewierska-Żurek

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 76
Duże punkty: 76

Marcin Siewierski

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 101
Duże punkty: 101

Marcin Sołtys

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 112
Duże punkty: 112

Michał Sołtys

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 56
Duże punkty: 56

Arkadiusz Sterkowicz

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 95
Duże punkty: 95

Mateusz Styczyński

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 107
Duże punkty: 107

Paweł Styczyński

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 121
Duże punkty: 121

Piotr Szot

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 65
Duże punkty: 65

Zbigniew Szurlej

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 69
Duże punkty: 69

Mateusz Szybist

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 0
Duże punkty: 0

Arkadiusz Tabor

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 46
Duże punkty: 45

Artur Tarnawski

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 14
Duże punkty: 14

Piotr Tomasik

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 48
Duże punkty: 48

Marcin Trębacz

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 40
Duże punkty: 40

Paweł Wojtas

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 93
Duże punkty: 93

Renata Żołna

Liga: Klasyfikacja Generalna
Punkty: 0
Duże punkty: 0

Data Godzina Gracze Wynik
04.10.2019 18:00 Marcin Siewierski 6 6
Mateusz Lechwar 0 0 vo
04.10.2019 16:30 Arkadiusz Sterkowicz 3 6 10
Paweł Potempa 6 2 5
03.10.2019 17:30 Łukasz Rak 6 6
Piotr Czyżowicz 0 0 vo
02.10.2019 18:00 Andrzej Guzik 6 6
Mateusz Lechwar 0 0 vo
02.10.2019 17:00 Arkadiusz Sterkowicz 2 1
Andrzej Guzik 6 6
02.10.2019 16:30 Wiktor Nowacki 6 0 10
Paweł Potempa 2 6 6
02.10.2019 11:00 Tomasz Piórek 7 6
Adam Rysz 6 3
01.10.2019 18:30 Krzysztof Sajdak 6 6
Mateusz Lechwar 2 1
01.10.2019 18:00 Łukasz Rak 4 6 10
Arkadiusz Tabor 6 4 5
01.10.2019 16:00 Paweł Maziarz 3 7 10
Tomasz Piórek 6 6 4
01.10.2019 14:30 Agnieszka Siewierska-Żurek 2 6
Michał Sołtys 6 7
01.10.2019 13:00 Paweł Wojtas 6 6
Michał Sołtys 2 1
01.10.2019 9:00 Mateusz Styczyński 6 6
Paweł Styczyński 2 4

Musisz być zalogowany żeby wyzwać gracza!

Klasyfikacja Generalna

Miejsce Imię i nazwisko Mecze Punkty Sety Gemy Duże punkty
1 Adam Rysz 0 144 0 - 0 0 - 0 144
2 Tomasz Piórek 0 141 0 - 0 0 - 0 141
3 Jakub Paszek 0 139 0 - 0 0 - 0 139
4 Wiktor Boczkowski 0 138 0 - 0 0 - 0 138
5 Paweł Maziarz 0 135 0 - 0 0 - 0 135
6 Michał Flok 0 135 0 - 0 0 - 0 135
7 Bogusław Muszański 0 126 0 - 0 0 - 0 126
8 Grzegorz Buczyński 0 122 0 - 0 0 - 0 121
9 Paweł Styczyński 0 121 0 - 0 0 - 0 121
10 Andrzej Guzik 0 114 0 - 0 0 - 0 114
11 Tomasz Gogosz 0 113 0 - 0 0 - 0 113
12 Marcin Sołtys 0 112 0 - 0 0 - 0 112
13 Mateusz Styczyński 0 107 0 - 0 0 - 0 107
14 Marcin Siewierski 0 101 0 - 0 0 - 0 101
15 Mateusz Lechwar 0 99 0 - 0 0 - 0 99
16 Arkadiusz Sterkowicz 0 95 0 - 0 0 - 0 95
17 Andrzej Nykiel 0 95 0 - 0 0 - 0 95
18 Krzysztof Sajdak 0 94 0 - 0 0 - 0 94
19 Paweł Wojtas 0 93 0 - 0 0 - 0 93
20 Radosław Łupkowski 0 91 0 - 0 0 - 0 91
21 Wiktor Nowacki 0 84 0 - 0 0 - 0 84
22 Paweł Potempa 0 81 0 - 0 0 - 0 81
23 Agnieszka Siewierska-Żurek 0 76 0 - 0 0 - 0 76
24 Katarzyna Pabisz 0 70 0 - 0 0 - 0 70
25 Zbigniew Szurlej 0 69 0 - 0 0 - 0 69
26 Natalia Furmanek 0 68 0 - 0 0 - 0 68
27 Piotr Szot 0 65 0 - 0 0 - 0 65
28 Łukasz Rak 0 60 0 - 0 0 - 0 60
29 Michał Sołtys 0 56 0 - 0 0 - 0 56
30 Piotr Tomasik 0 48 0 - 0 0 - 0 48
31 Arkadiusz Tabor 0 46 0 - 0 0 - 0 45
32 Nina Chrzanowska-Szczygielska 0 46 0 - 0 0 - 0 45
33 Erwin Bora 0 45 0 - 0 0 - 0 45
34 Karolina Gorczyca 0 43 0 - 0 0 - 0 43
35 Marcin Trębacz 0 40 0 - 0 0 - 0 40
36 Jakub Czernecki 0 39 0 - 0 0 - 0 39
37 Bogdan Naszkiewicz 0 36 0 - 0 0 - 0 36
38 Marcin Okoński 0 31 0 - 0 0 - 0 31
39 Maciej Czyżowicz 0 28 0 - 0 0 - 0 28
40 Piotr Czyżowicz 0 26 0 - 0 0 - 0 26
41 Paweł Kurczyński 0 15 0 - 0 0 - 0 15
42 Anna Gogosz 0 15 0 - 0 0 - 0 15
43 Artur Tarnawski 0 14 0 - 0 0 - 0 14
44 Beata Cygan 0 9 0 - 0 0 - 0 9
45 Renata Żołna 0 0 0 - 0 0 - 0 0
46 Mateusz Szybist 0 0 0 - 0 0 - 0 0
47 Mariusz Lazar 0 0 0 - 0 0 - 0 0

Nie opracowano co prawda oficjalnych przepisów dla nieoficjalnych meczów, ale istnieją pewne zasady, których w meczach towarzyskich staramy się przestrzegać. Na stronie United States Tennis Association znalazłem wytyczne tej organizacji dla rozgrywek amatorskich i meczów towarzyskich.

 

Tenis jest na tyle globalną dyscypliną, że zalecenia te można z powodzeniem zastosować i na naszym gruncie, tym bardziej, że w większości są one i tak stosowane przez amatorów z dłuższym stażem tenisowym. Polecam jednak przyswojenie sobie poniższych zasad wszystkim tym, którzy amatorską zabawę z tenisem rozpoczęli stosunkowo niedawno i wszystkim innym, którzy w dziedzinie tenisowej etykiety nie czują się najpewniej.

PODSTAWY: dobra atmosfera i współpraca z przeciwnikiem
Rozgrywanie meczy tenisowych, zarówno na poziomie turniejów amatorskich, jak i rekreacyjnym, wymaga wzajemnej współpracy przeciwników w dziedzinie sędziowania i liczenia punktów (chyba, że jest to na tyle ważny mecz, że zorganizowaliście sobie sędziego). Nie będziesz miał żadnej przyjemności gry z przeciwnikiem, do którego nie masz zaufania w kwestii np. wywoływanych przez niego autów (gdy jesteś pewien, że piłka spadła pół metra w korcie) lub któremu ciągle myli się aktualny stan meczu (jest to zasadnicza różnica, czy przewaga w gemie jest dla Ciebie, czy dla przeciwnika). Jeżeli w meczu towarzyskim taka sytuacja Cię spotyka można założyć, że będziesz miał opory przed umówieniem się drugi raz na grę z tym samym przeciwnikiem.

Równie ważna dla przyjemności gry jest atmosfera na korcie. Wielu tenisistów unika np. gry w turniejach amatorskich tylko z powodu niesympatycznej ich zdaniem atmosfery wytwarzanej przez niektórych rozemocjonowanych uczestników tych turniejów, którzy głośno komentują swoje nieudane zagrania, lub ze złością po tych zagraniach rzucają rakietą, piłkami (używając przy tym często niecenzuralnych wyrazów). Nawet po wygranym pojedynku pozostaje wtedy pewien niesmak. Zdarza się, że większą przyjemność z gry w tenisa odczuwasz po przegranym meczu, ale toczonym w przyjaznej atmosferze, podczas którego przeciwnik pochwalił Cię za kilka udanych zagrań.

Stworzenie takiej przyjaznej atmosfery zależy oczywiście od indywidualnych cech charakterologicznych każdego z zawodników, jednak jest kilka uniwersalnych zasad które pomogą Ci to osiągnąć:
# pochwal swojego przeciwnika po jego udanym zagraniu;
# nie komentuj głośno swoich nieudanych zagrań;
# powstrzymaj swój temperament, nie używaj wulgarnego języka, nie rzucaj rakietą;
# nie lekceważ w sposób demonstracyjny swojego słabszego przeciwnika;
# nie odpuszczaj gry kiedy wyraźnie przegrywasz;
# loby i dropszoty są także elementem tenisa, nie miej pretensji do przeciwnika po tego typu zagraniach;

Rozegrana piłka jest zaliczona
Jeżeli po rozegranej piłce odkryjesz, że siatka jest kilka cm za wysoko, serwis był zagrany z niewłaściwej strony kortu lub zapomnieliście zmienić strony kortu, itp. zasadą jest, że wszystkie rozegrane do tego momentu piłki zalicza się, a korekta (np. powrót do właściwego ustawienia) następuje dopiero po rozegranej piłce.

Rozgrzewka
Przedmeczowa rozgrzewka nie jest treningiem. Zawodnik ma obowiązek dokonania rozgrzewki jeszcze przed wejściem na kort, na korcie ma natomiast prawo do 5 minutowej rozgrzewki poszczególnych uderzeń. Nie stosuj w trakcie rozgrzewki uderzeń kończących, zagrywaj piłki w zasięgu rakiety przeciwnika.

Wszystkie próbne podania zagrywa się w trakcie rozgrzewki przedmeczowej, po rozegraniu pierwszego serwisu w meczu nie masz prawa prosić o wykonanie próbnych serwisów. Nie ćwicz returnu w trakcie rozgrzewki serwisu przeciwnika.

Sędziowanie
# zawodnicy sędziują sobie nawzajem po swoich stronach kortu;
# wszelkie sędziowskie wątpliwości po swojej stronie kortu rozstrzygaj na korzyść przeciwnika;
# piłka dotykająca linii jest piłką dobrą (piłka w 99% autowa jest w 100% piłką dobrą);
# jeżeli nie możesz z całą pewnością powiedzieć, że piłka była autowa uznaj ją za prawidłową. Jest to jeden z częstych i denerwujących widoków w grze rekreacyjnej, kiedy jeden z zawodników po rozegranej piłce szuka po niej śladu, po czym stwierdza „nie jestem pewien, czy piłka była dobra, powtórzmy ją”;
# wywołuj własne błędy – z wyjątkiem swojego I serwisu zawodnik powinien wywoływać własne błędy, nawet jeżeli przeciwnik pomylił się na jego korzyść. I serwis stanowi wyjątek, dlatego, ze przeciwnik nie będąc pewnym, czy piłka była prawidłowa, zastosował zasadę rozstrzygania wątpliwości na twoją korzyść;
# jeżeli zawodnik błędnie wywoła aut, po czym zorientuje się, że piłka była dobra, punkt powtarza się w przypadku jeżeli odpowiedź  zawodnika wywołującego aut weszła w kort, a jego przeciwnik nie miał w tym momencie przewagi sytuacyjnej na korcie. Jeżeli jednak odpowiedź  była autowa lub na tyle słaba, że przeciwnik nie miałby trudności z zagraniem kończącego uderzenia piłkę zalicza się przeciwnikowi;
# nieważne jak oczywiste jest autowe zagranie przeciwnika, w każdym przypadku poinformuj go, że piłka była autowa;
# jeżeli jeden z partnerów deblowych wywoła auta, drugi uzna, że piłka była jednak dobra, punkt zalicza się przeciwnikom (lub powtarza się, jeżeli pomimo wywołania auta piłka odegrana była na pole gry przeciwników);
# jeżeli przeciwnik wywoła aut, a Ty masz wątpliwości, masz prawo zapytać go, czy jest pewien swojej decyzji. Jeżeli potwierdzi swoje wywołanie punkt zalicza się jemu, jeżeli przyzna się, że nie ma pewności, punkt powinno zaliczyć się Tobie;
# w żadnym przypadku kibice nie wtrącają się do sędziowania meczu. Zawodnicy nie powinni prosić kibiców do rozstrzygania sporów na korcie i pomagania w sędziowaniu (chyba że staną na korcie przy słupku);
# jeżeli piłka z innego kortu wpadnie na kort na którym grasz grę należy przerwać, a piłkę powtórzyć;
# zawodnik powinien przerwać grę i oddać punkt przeciwnikowi, jeżeli:
– piłka dotknęła jakiejkolwiek części ciała, bądź  jego ubioru
– dotknął siatki
– dotknął powierzchni kortu swojego przeciwnika
– uderzył piłką zanim przekroczyła siatkę
– piłka dwukrotnie odbiła się od jego powierzchni kortu

Serwowanie
# błąd stóp – odbierający ma prawo zgłosić przeciwnikowi, że robi on rażące błędy stóp przy serwisie. Jeżeli podający nadal te błędy robi można kogoś poprosić do sędziowania lub samemu te błędy wywołać, jeżeli są naprawdę rażące. Oczywiście w tej materii należy postępować delikatnie, zwłaszcza jeśli przeciwnik nie atakuje po serwisie siatki i wiadomo, że w niczym mu te błędy nie pomagają;
# w deblu odbierający podanie sędziuje na linii środkowej i bocznej, jego partner na linii środkowej;
# serwujący nie wywołuje auta po swoim pierwszym serwisie nawet jeżeli jest pewien, że taki aut był. Być może odbierający miał wątpliwości i uznał, że należy je zinterpretować na korzyść podającego. Po drugim swoim autowym serwisie należy przyznać się jednak do błędu, nawet jeżeli nie zauważył tego odbierający;
# każdy z zawodników na korcie ma prawo wywołać net. Wywołanie powinno nastąpić zanim return dotrze do serwującego. Zalecana jest ostrożność w wywoływaniu neta w przypadku wygrywającego podania lub asa przeciwnika;
# zawodnik nie powinien kontynuować gry lub zagrywać na stronę kortu przeciwnika piłek, ewidentnie autowych;
# odbierający serwis jest zobowiązany do dostosowania się do tempa serwowania przeciwnika, odbierający nie powinien wybijać z rytmu podającego opóźnianiem tego tempa poprzez zgłaszanie swojego nieprzygotowania;
# jeżeli podczas drugiego serwisu wystąpi na korcie jakaś przeszkoda (piłka, kibic, zwierzę, itp.) należy powtórzyć obydwa podania. Jeżeli przeszkoda wystąpiła pomiędzy I i II serwisem należy powtórzyć obydwa podania w przypadku jeśli powodem przerwy/przeszkody był odbierający, jeśli wystąpiła ona z powodu samego serwującego należy mu się tylko jeden serwis.

Liczenie punktów
Obowiązek głośnego podawania wyniku spoczywa na serwującym (podaje go przed swoimi pierwszymi serwisami w gemie). Wątpliwości dotyczące wyniku powinny być rozstrzygane w następujący sposób:
# powtórzenie punktu co do którego wystąpiły wątpliwości (przeliczenie piłek co do których przeciwnicy się zgadzają, a następnie powtórzenie tych co do których takiej zgody nie ma);
# rozpoczęcie gry od wyniku co którego przeciwnicy się zgadzają;
# rzut monetą lub losowanie rakietą

/  Za  United States Tennis Association i  Tenis Net /

Andrzej Nykiel / 20.-26.05. / pozostało 14 dni

Radosław Łupkowski / 23.-31.05. / 12 dni

Mariusz Lazar / 24.-30.06. / pozostało 7 dni

Jakub Czernecki / 28.06.-10.07. / pozostało 8 dni

Marcin Okoński / 29.06.-14.07. / pozostało 5 dni

Wiktor Boczkowski / 04.07.-17.07. / pozostało 7 dni

Anna Gogosz / 06.-17.06. / pozostało 10 dni

Andrzej Guzik / 12.-18.07. / pozostało 14 dni

Mateusz Lechwar / 29.06.-19.07. / pozostało 0 dni

Paweł Kurczyński / 05.-20.07. / pozostało 5 dni

Natalia Furmanek / 12.-21.07. / pozostało 11 dni

Piotr Tomasik / 25.07.-01.08. / pozostało 13 dni

Nina Chrzanowska-Szczygielska / 05.-14.07. / 31.07-04.08. / pozostało 6 dni

Piotr Szot / 28.07.-09.08. / pozostało 8 dni

Arkadiusz Sterkowicz / 09.-19.08. / pozostało 10 dni

Michał Flok / 12.-19.08. / pozostało 13 dni

Maciej Czyżowicz / 07.-17.07. / 12.-20.08. / pozostał 1 dzień

Piotr Czyżowicz / 12.-20.08. / pozostało 12 dni

Bogusław Muszański / 12.-21.08. / pozostało 11 dni

Bogdan Naszkiewicz / 12.-22.08. / pozostało 10 dni

Paweł Potempa / 04.-15.08. / 16.-24.08. / pozostało 0 dni

Agnieszka Siewierska-Żurek / 28.05.-06.06. / 09.-15.07. / 21.-25.08. pozostało 0 dni

Paweł Styczyński / 12.-25.08. / pozostało 7 dni

Tomasz Piórek / 12.-25.08. / pozostało 7 dni

Katarzyna Pabisz / 20.-28.08. / pozostało 12 dni

Arkadiusz Tabor / 02.-08.09. / pozostało 14 dni

Zbigniew Szurlej / 30.06.-07.07. / 01.-08.09 / pozostało 5 dni

Tomasz Gogosz / 29.08.-15.09. / pozostało 3 dni

Erwin Bora / 30.07.-04.08. / 08.-21.09. /  pozostało 0 dni

Paweł Wojtas / 18.-22.09. / pozostało 16 dni

Sprzedam Wilson Steam 99. Przeplot 16×18 rączka 2. Cena 300 zł. tel. Bogdan 501 396 830.