Jasielska Liga Tenisa

turniej miksta miniaturka
wtorek, 16 sie 2022

II Turniej Mikstowy o Puchar SMTZ

Zapraszamy serdecznie wszystkie tenisowe pary na turniej     

GRY MIESZANEJ, który odbędzie się 27.08.2022 !

System grupowy – liczebność grup w zależności od ilości zgłoszonych par.

Zapewniamy słodki poczęstunek oraz miłą tenisową atmosferę.

Max. 12 par – decyduje kolejność zgłoszeń :)

turniej-miksta-700x939

WhatsApp Image 2022-06-27 at 08.40.13 (4)
niedziela, 07 sie 2022

Koniec II obejścia JLT 2022

Zakończyliśmy rozgrywki II obejścia Jasielskiej Ligi Tenisa w sezonie 2022. Przed nami ostatnia tura spotkań, ale zanim to nastąpi – małe podsumowanie. Z rozgrywek wycofał się z powodu kontuzji Marcin Sołtys. W związku z tym w ostatniej VII lidze zostaje tylko 3 osoby. Decyzją organizatora osoby te awansują do VI ligi a co za tym idzie – w ostatnim obejściu liga IV, V i VI będą miały po 9 zawodników.

W pierwszej lidze najlepszym zawodnikiem okazał się znowu – Tomek Dziedzicki, będący w znakomitej dyspozycji przegrał tylko jedno spotkanie i zasłużenie zmierza ku końcowemu triumfowi w całej lidze! Gratulacje Tomek! Drugie miejsce zajął w bardzo dobrym stylu Kuba Paszek – ubiegłoroczny zwycięzca ligi. Trzeci w tym obejściu był Paweł Maziarz. Paweł aktualnie plasuje się na podium całego sezonu, dzieląc to miejsce wraz z czwartym zawodnikiem tego obejścia – Adamem Ryszem. Zapowiada się ciekawa rywalizacja do końca sezonu :) Do drugiej ligi spadają : Mateusz Szybist, Piotr Szot i Bogusław Muszański.

WhatsApp Image 2022-06-27 at 08.40.13 (4)

Druga liga została bezapelacyjnie wygrana przez Marka Karolewskiego. Marek nie przegrał w tym obejściu ani jednego seta i awansował do 1 ligi. Gratulacje Marek! Wraz z Markiem do najwyższej ligi awansują także : Paweł Rówiński i Jan Żołna. Gratulacje! Z drugiej ligi spadają : Maciej Czyżowicz i Grzegorz Buczyński.

Trzecia liga rzutem na taśmę została wygrana przez Bartosza Paszka. Bartek przegrał tylko 1 set i w pięknym stylu awansował do II ligi. Gratulacje Bartek! Wraz z Bartkiem szeregi II ligi zasilają : Piotr Wietecha i Marcin Siewierski. Gratulacje! Z trzeciej ligi spadają : Krzysztof Sajdak i Mateusz Lechwar.

W czwartej lidze najlepsza okazała się Laura Węglowska. Laura podobnie jak Bartosz przegrała tylko 1 set w całym obejściu i pewnie awansowała do III ligi. Brawo Laura! Wraz z Laurą do III ligi awansują : Andrzej Trygar i Robert Kędzior. Gratulacje! Do V ligi spada Agnieszka Siewierska-Żurek, która z powodu kontuzji nie rozegrała w tym obejściu ani jednego spotkania.

Piąta liga została wygrana przez Ninę Chrzanowską-Szczygielską. Nina pnie się w tabeli coraz wyżej i już zapowiada walkę o kolejny pucharek. Brawo Nina! Wraz z Niną do IV ligi awansują : Katarzyna Pabisz i Marcin Okoński. Gratulacje!

W szóstej lidze najlepszy okazał się Zbigniew Szurlej. U Zbyszka już po kontuzji ani śladu i planuje w ostatnim obejściu znów wywalczyć puchar. Gratulacje Zbyszek! Wraz ze Zbyszkiem do V ligi awansują : Jakub Myśliwiec i Karolina Gorczyca. Brawo!

Siódma liga została wygrana przez Arkadiusza Golenia. Arek bez straty seta zameldował się w VI lidze. Gratulacje Arek! Wraz z Arkiem do VI ligi awansują : Bartosz Igielski, Paweł Kurczyński i Łukasz Stawarz.

Ostatnia runda spotkań potrwa do 25.09.2022.

Na zwycięzców każdej z lig już czekają pamiątkowe pucharki :) Na koniec sezonu zostanie utworzona galeria, w której będą wszyscy zwycięzcy lig :)

Wszystkim na ostatnią turę spotkań życzę zdrowia i wspaniałej formy tenisowej! Do zobaczenia na kortach :)

Agnieszka

tenisowegpmałopolski
wtorek, 02 sie 2022

Otwarte Mistrzostwa Gorlic

Gorlice zapraszają na turniej!

Zapraszam na turniej klasyfikacyjny w ramach Tenisowego Grand Prix Małopolski, który jednocześnie będzie Otwartymi Mistrzostwami Gorlic.
Turniej odbędzie się 6.08 w Gorlicach na kortach OSiR. Nawierzchnia: sztuczna trawa.
Turniej odbędzie się w 3 Grupach (1 grupa – Zawodnicy/Trenerzy, 2 grupa – Amatorzy Grupa Zaawansowana Wyższa, 3 grupa – Zaawansowana Niższa).

System do dwóch przegranych meczów. Zgłoszenia SMS na nr tel. 690 189 855 do 04.08 do godz. 20:00.
Wpisowe 80 zł.
Mecze do 9 gemów, przy stanie 8:8 zwykły tie-break.

Zaletą tych rozgrywek jest to, że każdy gra co najmniej 2 mecze. Nawet po przegraniu 1 meczu walczy dalej i może zdobyć 2 miejsce. Zdobywa po każdym meczu i turnieju punkty i jest sklasyfikowany w rankingu Małopolski.

3 zwycięzców turnieju zdobywa nagrody. Kat. B: I – 250 zł bon, II – 200 zł bon, III – 150 bon, Kat. C: I – 200 zł bon, II -150 zł bon, III -100 zł bon (bony do sklepu Babolat).

Jeżeli będzie większa frekwencja, to nagrody będą wyższe.

Krzysztof Szufnarowski

244683137_1058432861399223_1206185998693739512_n
poniedziałek, 25 lip 2022

Ostatni tydzień II obejścia JLT 2022

Nastał ostatni tydzień II obejścia. W tym tygodniu zgłaszać mecze można tylko przez system wyzwań. Przypominam, że ostatni dzień rozgrywania spotkań to 07.08.2022.

W związku z kontuzją Marcina Sołtysa – z każdej z lig II – VI spadają po 2 osoby.

13
poniedziałek, 18 lip 2022

Maciej Niedźwiedź z Pucharem Starosty Jasielskiego!

W dniach 16-17 lipiec 2022 na 3 jasielskich kortach odbywał się Turniej Tenisa Ziemnego pod patronatem Starosty Jasielskiego. Na starcie zawodów tym razem stanęło 10 zawodników, wśród których najwyżej rozstawieni byli: Jakub Paszek, Michał Flok, Marcin Siewierski i Maciej Niedźwiedź.

Pierwszy mecz to pojedynek Bartosza Paszka z Bartłomiejem Cypcarzem. Mecz był bardzo zacięty i obfitował w wiele pięknych zagrań. Zwyciężył Bartosz Paszek 6/2  6/3.

Drugie spotkanie to mecz Zbigniewa Szurleja z Jurkiem Pachaną. Zawodnicy stoczyli długi bój, który ostatecznie wygrał Jurek Pachana 6/3  6/0.

W ćwierćfinałach rozegrano 4 spotkania.

Pierwszy mecz to pojedynek Macieja Niedźwiedzia z Marcinem Trębaczem. Tutaj bez niespodzianki – wygrał Maciej 6/1  6/2 i awansował do półfinału.

Drugie spotkanie to bratobójczy pojedynek braci Paszków. Mecz zakończył się kreczem Jakuba przy stanie 5/7. W półfinale zameldował się Bartosz Paszek.

W kolejnym meczu Marcin Siewierski pokonał Jerzego Pachanę 6/2  6/3. Był to pierwszy awans Marcina do półfinału turnieju! Gratulacje :)

W najbardziej zaciętym spotkaniu ćwierćfinałowym morderczy pojedynek stoczył Michał Flok z Wiktorem Nowackim. Ostatecznie po 2h walki zwyciężył Michał 6/2 6/7  12:10.

W półfinałach spotkali się:

Michał Flok z Marcinem Siewierskim oraz Bartosz Paszek z Maciejem Niedźwiedziem. Marcin i Bartosz walczyli dzielnie, ale to wyżej rozstawieni rywale nie zawiedli i zameldowali się w finale turnieju. Wyniki spotkań :

Michał Flok – Marcin Siewierski  6/3  6/2 

Maciej Niedźwiedź – Bartosz Paszek  6/0  6/4 

Tuż przed finałem rozegrany został także finał turnieju pocieszenia w którym Wiktor Nowacki pokonał Zbigniewa Szurleja 6/2 6/0. Gratulacje Wiktor!

26

W wielkim finale rakiety skrzyżowali Michał Flok i Maciej Niedźwiedź. Mieliśmy swojego ligowego reprezentanta w finale, jednak Michał pomimo bardzo dobrej gry nie sprostał Maćkowi, i wynikiem 6/1  6/1  Maciej Niedźwiedź wrócił do domu z najpiękniejszym pucharem :)

Dziękujemy Panu Staroście za objęcie patronatem turnieju a wszystkim uczestnikom za udział i wspaniałą walkę!

ZDJĘCIA W ZAKŁADCE - GALERIA

Kolejny turniej w naszym kalendarzu to największy turniej sezonu : OTWARTE MISTRZOSTWA JASŁA w dniach 13 – 14.08.2022. Turniej zostanie rozegrany w 3 kategoriach : Open Kobiet, Open mężczyzn i +45 mężczyzn. Zapraszamy do udziału i walki o nagrody! :)

0

26a
poniedziałek, 11 lip 2022

Jakub Paszek i Bartłomiej Cypcarz z Letnim Pucharem Deblowym!

Dnia 09.07.2022 rozegrany został II Letni Turniej Deblowy. W tym roku na starcie stanęło 9 par zawodników podzielonych na 3 grupy A, B i C. W każdej z grup rozegrane zostały mecze w systemie każdy z każdym.

W grupie A najlepsza okazała się drużyna Jakub Paszek/Bartłomiej Cypcarz pokonując kolejno pary: Włodzimierz Winiarski/Tomasz Piórek 6/0 7/6 oraz Krzysztof Sajdak/Andrzej Nykiel 6/1 6/3. W ostatnim meczu tej grupy po niezwykle zaciętym spotkaniu para Winiarski/Piórek pokonała parę Nykiel/Sajdak 4/6 6/1 10:7!

Grupa B została wygrana przez parę Michał Flok/Adam Rysz. Panowie pokonali parę Jerzy Pachana/Zbigniew Szurlej 6/1 6/1  oraz parę Andrzej Rówiński/Paweł Styczyński 6/4 6/4. W ostatnim meczu para Rówiński/Styczyński pokonała parę Pachana/Szurlej 6/1 6/2. Tu należy zaznaczyć, iż był to pierwszy w życiu turniej deblowy Jurka Pachany :)

W grupie C najlepsza okazała się para Mateusz Szybist/Piotr Szot, którzy ulegli parze Arkadiusz Sterkowicz/Bartosz Paszek 3/6 6/0 2:10 oraz pokonała parę Maciej Czyżowicz/Bartłomiej Rysz 6/2 6/0. W ostatnim meczu grupy para Czyżowicz/Rysz pokonała parę Sterkowicz/Paszek 4/6 6/4 10:7.

Wyniki półfinałów:

Jakub Paszek/Bartłomiej Cypcarz – Piotr Szot/Mateusz Szybist  6/1 7/5 

Adam Rysz/ Michał Flok – Bartosz Paszek/Arkadiusz Sterkowicz 6/7 6/3 10:3

W finale turnieju zameldowali się więc Paszek/Cypcarz i Flok/Rysz. W sesji wieczornej turnieju o godzinie 20:30 rozpoczął się FINAŁ . Mecz stał na bardzo wysokim poziomie a walka była niezwykle zacięta o każdy punkt. Ostatecznie tuż przed 22:00 w geście zwycięstwa ręce wzniósł Kuba z Bartkiem, którzy pokonali Adama z Michałem 6/2 5/7 10:7. Zwycięzcy turnieju otrzymali pamiątkowe puchary i nagrody finansowe w kwocie 400 zł.

Gratulacje dla zwycięzców i podziękowania dla wszystkich uczestników turnieju!

Zdjęcia w zakładce GALERIA.

§ 1

Organizatorem Jasielskiej Ligi Tenisa, zwanej dalej JLT, jest Stowarzyszenie Miłośników Tenisa w Jaśle.

§ 2

Miejscami rozgrywania Ligi są: kort SMTZ, korty Klubu Tenisowego „Boguś”, korty MOSiR, kort ST Winner.

§ 3

1. W rozgrywkach może wziąć udział każdy kto ma ukończone 14 lat.
2. Uczestnicy startują na własną odpowiedzialność i powinni mieć ważne badania lekarskie.
3. Organizator nie ubezpiecza uczestników JLT.

§ 4

Terminy zgłoszeń dla ubiegłorocznych uczestników upływają:
• 8 kwietnia 2021 r. – dla pierwszoligowców i drugoligowców,
• 11 kwietnia 2021 r. – dla trzecioligowców,
• 18 kwietnia 2021 r. – dla czwartoligowców i piatoligowców.

§ 5

1. Zawodnicy biorący udział w JLT są podzieleni na ligi. W każdej z lig rywalizuje ze sobą 10 graczy.
2. W przypadku, gdy w ostatniej lidze jest 10 graczy, utworzenie następnej ligi będzie możliwe w momencie zgłoszenia się co najmniej pięciu nowych zawodników.

§ 6

Rozgrywki w Lidze podzielone są na trzy rundy:
• runda I: od 24 maja do 4 lipca 2021 r.,
• runda II: od 5 lipca do 22 sierpnia 2021 r.,
• runda III: od 23 sierpnia do 03 października 2021 r.

§ 7

1. Mecze rozgrywane są w obrębie danej ligi, każdy z każdym, do dwóch wygranych setów, przy stanie 1-1 w setach super tie-break do 10 punktów.
2. Zasady przyznawania punktów:
• wygrany mecz – 3 pkt,
• mecz przegrany w 3 setach – 2 pkt,
• mecz przegrany w 2 setach, krecz – 1 pkt,
• walkower, nieobecność na umówionym meczu, mecz nierozegrany – -1 pkt.
3. W przypadku spóźnienia na mecz powyżej 15 min. następuje walkower.
4. O pozycji w lidze decydują : punkty, stosunek setów wygranych do przegranych, bezpośrednie spotkanie, stosunek gemów wygranych do przegranych.

§ 8

1. Po zakończonym każdym etapie gracze otrzymują tzw. duże punkty. Liczba dużych punktów uzyskanych za zajęcie pierwszego miejsca w I lidze odpowiada liczbie wszystkich uczestników Ligi na moment zakończenia danego etapu (np. w przypadku gdy w lidze uczestniczy 50 graczy, pierwsze miejsce w I lidze – 50 pkt, drugie – 49 pkt, trzecie – 48 pkt itd. Ostatnie miejsce w ostatniej lidze – 1 pkt).
2. Zwycięzcy poszczególnych lig otrzymują bonus w postaci dodatkowego jednego dużego punktu.
3. Po zakończonej rundzie i otrzymaniu dużych punktów następują spadki i awanse po 3 zawodników z każdej ligi. Pomiędzy miejscem 8 z ligi wyższej, a miejscem 3 z ligi niższej rozegrany zostanie dodatkowy mecz o awans/utrzymanie.

§ 9

1. Ustala się dwa sposoby umawiania meczy ligowych: „wyzwanie” i „umówienie” poza systemem wyzwań.
2. Wyzwanie: odbywa się za pomocą strony internetowej SMTZ i SMS-a do Organizatora. Gracze mają obowiązek ustalenia terminu rozegrania meczu w ciągu dwóch dni i jego rozegrania w ciągu siedmiu dni od momentu wyzwania. Zmiana terminu umówionego już meczu może nastąpić tylko w okresie regulaminowego tygodnia. Anulowanie wyzwania może się odbyć tylko ze względów pogodowych za zgodą Organizatora. W przypadku niemożności ustalenia terminu i miejsca meczu przez skonfliktowanych graczy, ostateczny termin ustalony będzie przez organizatora w wyniku losowania pomiędzy dwoma terminami wskazanymi przez graczy.
3. Umówienie meczu poza systemem wyzwań: bez względu na trwające aktualnie wyzwanie, gracz może rozegrać mecz z innym zawodnikiem w dowolnym odpowiadającym im terminie. Fakt ten musi być jednak zgłoszony Organizatorowi e-mailem lub SMS-em przynajmniej jeden dzień przed umówionym terminem rozegrania meczu. Wynik spotkania podają gracze w dniu rozgrywania meczu do godziny 24.00 pod rygorem nieważności.
4. W ostatnim tygodniu każdej rundy mecze mogą zostać umawiane tylko poprzez system wyzwań.

§ 10

1. Koszt wynajęcia kortu i piłek (minimum trzy nowe ciśnieniowe dowolnej marki), gracze pokrywają solidarnie, po 50%.
2. Rozgrywanie meczu piłkami używanymi może nastąpić tylko w przypadku zgody obu graczy.

§ 11

1. Mecze ligowe zawodnicy sędziują sobie sami – szczegóły w Kodeksie Amatora.
2. Za zgodą obu graczy istnieje możliwość sędziowania meczu ligowego przez osobę trzecią.

§ 12

1. O rozstawieniu (początkowej kolejności w każdej z lig) w roku 2021 decyduje suma dużych punktów z trzech rund roku 2020.
2. Nowi uczestnicy ligi lub gracze powracający, mogą przystąpić do rozgrywek poprzez system baraży. Gracze powracający to również tacy, którzy uczestniczyli w lidze w sezonie ubiegłym, ale nie dokończyli rozgrywek. Do barażu nie mogą przystąpić zawodnicy, którzy rozegrali ponad 50% swoich meczów w poprzednim sezonie.
3. Ustala się następujące terminy rozegrania baraży:
• pretendenci do gry w I lidze – od 19 kwietnia do 1 maja 2021 r.,
• pretendenci do gry w II lidze – od 2 do 8 maja 2021 r.,
• pretendenci do gry w III lidze – od 9 do 15 maja 2021 r.,
• pretendenci do gry w IV lidze – od 16 maja do 22 maja 2021 r.
4. Pretendenci zgłaszają Organizatorowi, za pomocą e-maila lub SMS-a, chęć przystąpienia do gry w wybranej przez siebie lidze.
5. Zgłoszenia pretendentów przyjmowane będą w terminach umożliwiających rozegranie baraży w każdej z lig.
6. W przypadku zgłoszenia więcej niż jednego pretendenta do gry w danej lidze następuje losowanie par barażowych spośród zawodników zajmujących ostatnie miejsca w tabeli w tej lidze (np. zgłoszenie trzech pretendentów do tej samej ligi – losowanie meczy barażowych między miejscami 10, 9, 8).
7. Do barażu o daną ligę przystąpić może maksymalnie 3 zawodników. W przypadku większej ilości chętnych, między pretendentami rozegrane zostaną eliminacje. Mecze eliminacyjne do barażu rozegrane musza być w ciagu pierwszych 5 dni od losowania. W przypadku meczy preeliminacyjnych ( gdy pretendentów do danej ligi jest więcej niż 6 ) – te musza zostać rozegrane w ciagu 3 dni od losowania.
8. Na początku do baraży przystępują pierwszoligowcy. Ostateczny skład ligi ustala się dopiero po rozstrzygnięciu meczy pomiędzy pretendentami a broniącymi pozycji w Lidze. Wygrany mecz przez pretendenta powoduje spadek broniącego do ligi niższej. Przegrana pretendenta powoduje jego spadek do ligi aktualnie najniższej. Przegrana pretendenta w eliminacjach daje mu możliwość walki o ligę niższą.
9. Rozgrywający baraże mają obowiązek poinformować organizatora o miejscu i czasie rozegrania meczu na 24 godziny przed spotkaniem.
10. Po wstępnym ustaleniu składu II ligi z uwzględnieniem ewentualnych spadków z ligi I, przystępuje się do baraży drugoligowych według zasad opisanych dla I ligi. Analogicznie z ligami niższymi.
11. Miejscami rozgrywania gier barażowych, tak jak całej Ligi, są: Kort SMTZ, Korty Klubu Tenisowego ”Boguś”, Korty MOSiR, kort ST Winner.
12. Koszty rozegrania baraży (piłki, wynajęcie kortu) ponosi pretendent do gry w Lidze.

§ 13

1. Każdy gracz na czas rozgrywek dysponuje 21 dniowym urlopem, z którego może korzystać najpóźniej do 7 dni przed zakończeniem każdej rundy.
2. Minimalna jednorazowa ilość urlopu to 5 dni. Trwający urlop można przedłużać o dowolną ilość pozostałych dni.
3. Urlop musi być odnotowany na liście czasowo nieobecnych.

§ 14

W przypadku długotrwałej kontuzji gracza, który licząc na powrót do rozgrywek w danym sezonie korzystał z urlopu i nie rozegrał żadnego meczu, następuje jego spadek do ligi niższej i przywrócenie urlopu w ilości proporcjonalnej do rund pozostających do zakończenia sezonu (14 dni – 2 rundy, 7 dni – 1 runda).

§ 15

W przypadku gracza, który rozegrał tylko część meczów, będzie on klasyfikowany (wyniki jego meczów będą liczone) pod warunkiem, że rozegrał 75% spotkań w danej rundzie. Gdy warunek ten nie zostanie spełniony, wszystkie dotąd rozegrane mecze zostaną anulowane i nie będą brane pod uwagę.

§ 16

Opłata za udział w JLT wynosi: dla członków SMTZ – 50 zł, dla osób niezrzeszonych w SMTZ – 75 zł. Termin płatności mija z dniem rozpoczęcia sezonu ligowego. Każdy zawodnik, który rozpoczyna rozgrywki od ostatniego obejścia uiszcza opłatę w kwocie 50 zł.

§ 17

Graczom Ligi, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca na koniec całego sezonu przyznane zostaną nagrody pieniężne w wysokości: za zajęcie I miejsca 400 zł, za zajęcie II miejsca 300 zł, za zajęcie III miejsca 200 zł.

§ 18

Uczestnictwo w JLT jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.

§ 19

W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem rozstrzyga Organizator, powołany przez Zarząd Stowarzyszenia.

1

Organizatorem Jasielskiej Ligi Tenisa, zwanej dalej JLT, jest Stowarzyszenie Miłośników Tenisa w Jaśle.

2

Miejscami rozgrywania Ligi są: kort SMTZ, korty Klubu Tenisowego „Boguś”, korty MOSiR, kort ST Winner.

3

1. W rozgrywkach może wziąć udział każdy kto ma ukończone 14 lat.
2. Uczestnicy startują na własną odpowiedzialność i powinni mieć ważne badania lekarskie.
3. Organizator nie ubezpiecza uczestników JLT.

4

Terminy zgłoszeń dla ubiegłorocznych uczestników upływają:

31.03.2022 – dla zawodników I i II ligi oraz pretendentów do barażu o I ligę,

06.04.2022 – dla zawodników III ligi oraz pretendentów do barażu o II ligę,

13.04.2022 – dla zawodników IV ligi oraz pretendentów do barażu o III ligę,

21.04.2022 – dla zawodników V ligi oraz pretendentów do barażu o IV ligę,

30.04.2022 – dla graczy z pozostałych lig.

5

1. Zawodnicy biorący udział w JLT są podzieleni na ligi. W każdej z lig rywalizuje ze sobą 8 graczy.
2. W przypadku, gdy w ostatniej lidze jest 8 graczy, utworzenie następnej ligi będzie możliwe w momencie zgłoszenia się co najmniej czterech nowych zawodników.

6

Rozgrywki w Lidze podzielone są na trzy rundy:
• runda I: od 02 maja do 19 czerwca 2022 r.,
• runda II: od 20 czerwca do 7 sierpnia 2022 r.,
• runda III: od 8 sierpnia do 25 września 2022 r.

7

1. Mecze rozgrywane są w obrębie danej ligi, każdy z każdym, do dwóch wygranych setów, przy stanie 1-1 w setach super tie-break do 10 punktów.
2. Zasady przyznawania punktów:
• wygrany mecz – 3 pkt,
• mecz przegrany w 3 setach – 1 pkt,
• mecz przegrany w 2 setach – 0 pkt,
• walkower, nieobecność na umówionym meczu, mecz nierozegrany – -1 pkt.
3. W przypadku spóźnienia na mecz powyżej 15 min. następuje walkower.
4. O pozycji w lidze decydują : punkty, stosunek setów wygranych do przegranych, bezpośrednie spotkanie, stosunek gemów wygranych do przegranych.

8

1. Po zakończonym każdym etapie gracze otrzymują tzw. duże punkty. Liczba dużych punktów uzyskanych za zajęcie pierwszego miejsca w I lidze odpowiada liczbie wszystkich uczestników Ligi na moment zakończenia danego etapu (np. w przypadku gdy w lidze uczestniczy 50 graczy, pierwsze miejsce w I lidze – 50 pkt, drugie – 49 pkt, trzecie – 48 pkt itd. Ostatnie miejsce w ostatniej lidze – 1 pkt).
2. Zwycięzcy poszczególnych lig otrzymują bonus w postaci dodatkowego jednego dużego punktu.
3. Po zakończonej rundzie i otrzymaniu dużych punktów następują spadki i awanse po 3 zawodników z każdej ligi. 3 ostatnich zawodników spada do ligi niższej – 3 awansuje do wyższej.

9

1. Ustala się dwa sposoby umawiania meczy ligowych: „wyzwanie” i „umówienie” poza systemem wyzwań.
2. Wyzwanie: odbywa się za pomocą strony internetowej SMTZ i SMS-a do Organizatora. Gracze mają obowiązek ustalenia terminu rozegrania meczu w ciągu dwóch dni i jego rozegrania w ciągu siedmiu dni od momentu wyzwania. Zmiana terminu umówionego już meczu może nastąpić tylko w okresie regulaminowego tygodnia. Anulowanie wyzwania może się odbyć tylko ze względów pogodowych za zgodą Organizatora. W przypadku niemożności ustalenia terminu i miejsca meczu przez skonfliktowanych graczy, ostateczny termin ustalony będzie przez organizatora w wyniku losowania pomiędzy dwoma terminami wskazanymi przez graczy.
3. Umówienie meczu poza systemem wyzwań: bez względu na trwające aktualnie wyzwanie, gracz może rozegrać mecz z innym zawodnikiem w dowolnym odpowiadającym im terminie. Fakt ten musi być jednak zgłoszony Organizatorowi e-mailem lub SMS-em przynajmniej jeden dzień przed umówionym terminem rozegrania meczu. Wynik spotkania podają gracze w dniu rozgrywania meczu do godziny 24.00 pod rygorem nieważności.
4. W ostatnim tygodniu każdej rundy mecze mogą zostać umawiane tylko poprzez system wyzwań.

10

1. Koszt wynajęcia kortu i piłek (minimum trzy nowe ciśnieniowe dowolnej marki), gracze pokrywają solidarnie, po 50%.
2. Rozgrywanie meczu piłkami używanymi może nastąpić tylko w przypadku zgody obu graczy.

11

1. Mecze ligowe zawodnicy sędziują sobie sami – szczegóły w Kodeksie Amatora.
2. Za zgodą obu graczy istnieje możliwość sędziowania meczu ligowego przez osobę trzecią.

12

1. O rozstawieniu (początkowej kolejności w każdej z lig) w roku 2022 decyduje suma dużych punktów z trzech rund roku 2021.
2. Nowi uczestnicy ligi lub gracze powracający, mogą przystąpić do rozgrywek poprzez system baraży. Gracze powracający to również tacy, którzy uczestniczyli w lidze w sezonie ubiegłym, ale nie dokończyli rozgrywek. Do barażu nie mogą przystąpić zawodnicy, którzy rozegrali ponad 50% swoich meczów w poprzednim sezonie.
3. Ustala się następujące terminy rozegrania baraży:
• pretendenci do gry w I lidze – od 1 kwietnia do 10 kwietnia 2022 r.,
• pretendenci do gry w II lidze – od 7 do 16 kwietnia 2022 r.,
• pretendenci do gry w III lidze – od 14 do 24 kwietnia 2022 r.,
• pretendenci do gry w IV lidze – od 22 kwietnia do 1 maja 2022 r.
4. Pretendenci zgłaszają Organizatorowi, za pomocą e-maila lub SMS-a, chęć przystąpienia do gry w wybranej przez siebie lidze.
5. Zgłoszenia pretendentów przyjmowane będą w terminach umożliwiających rozegranie baraży w każdej z lig.
6. Jeżeli do barażu o daną ligę zgłosi się tylko dwóch zawodników, wyżej notowany gracz broniący swojej pozycji w lidze ma prawo wyboru przeciwnika.
7. Do barażu o daną ligę przystąpić może maksymalnie 2 zawodników. W przypadku większej ilości chętnych, między pretendentami rozegrane zostaną eliminacje. Mecze eliminacyjne do barażu rozegrane musza być w ciagu pierwszych 6 dni od losowania. W przypadku meczy preeliminacyjnych ( gdy pretendentów do danej ligi jest więcej niż 6 ) – te musza zostać rozegrane w ciagu 3 dni od losowania.
8. Na początku do baraży przystępują pierwszoligowcy. Ostateczny skład ligi ustala się dopiero po rozstrzygnięciu meczy pomiędzy pretendentami a broniącymi pozycji w Lidze. Wygrany mecz przez pretendenta powoduje spadek broniącego do ligi niższej. Przegrana pretendenta powoduje jego spadek do ligi aktualnie najniższej. Przegrana pretendenta w eliminacjach nie daje mu możliwości walki o ligę niższą.
9. Rozgrywający baraże mają obowiązek poinformować organizatora o miejscu i czasie rozegrania meczu na 24 godziny przed spotkaniem.
10. Po wstępnym ustaleniu składu II ligi z uwzględnieniem ewentualnych spadków z ligi I, przystępuje się do baraży drugoligowych według zasad opisanych dla I ligi. Analogicznie z ligami niższymi.
11. Miejscami rozgrywania gier barażowych, tak jak całej Ligi, są: Kort SMTZ, Korty Klubu Tenisowego ”Boguś”, Korty MOSiR, kort ST Winner.
12. Koszty rozegrania baraży (piłki, wynajęcie kortu) ponosi pretendent do gry w Lidze.

13

1. Każdy gracz na czas rozgrywek dysponuje 21 dniowym urlopem, z którego może korzystać najpóźniej do 7 dni przed zakończeniem każdej rundy.
Minimalna jednorazowa ilość urlopu to 5 dni. Trwający urlop można przedłużać o dowolną ilość pozostałych dni.
3. Urlop musi być odnotowany na liście czasowo nieobecnych.

14

1. Zawodnicy rezerwują i wspólnie zgadzają się na pewien przedział czasowy przewidziany na rozegranie meczu ligowego (najczęściej 1,5h lub 2h); jeżeli po upłynięciu tego czasu mecz nie zostanie dokończony, a dostępność kortu oraz warunki pogodowe pozwalają na jego kontynuowanie, zawodnicy mają obowiązek dokończyć spotkanie w ten sam dzień; nieprzystąpienie do gry w takiej sytuacji skutkuje poddaniem meczu kreczem, chyba że:

kort, na którym rozgrywano mecz nie jest dostępny bezpośrednio po upłynięciu czasu uprzedniej rezerwacji (jeżeli np. trzeba zmienić kort lub czekać na jego zwolnienie, jeden z zawodników ma prawo nie zgodzić się na dokończenie meczu w danym terminie),

przed rozpoczęciem spotkania zawodnik określi przeciwnikowi, ile czasu ma na rozegranie meczu (nie może to być przedział krótszy niż uprzednio zarezerwowany), po upłynięciu tego czasu, jeżeli mecz jest niedokończony, może być kontynuowany w innym terminie.

15

1. W przypadku długotrwałej kontuzji gracza, który licząc na powrót do rozgrywek w danym sezonie korzystał z urlopu i nie rozegrał żadnego meczu, następuje jego spadek do ligi niższej i przywrócenie urlopu w ilości proporcjonalnej do rund pozostających do zakończenia sezonu (14 dni – 2 rundy, 7 dni – 1 runda).

16

1. W przypadku gracza, który rozegrał tylko część meczów, będzie on klasyfikowany (wyniki jego meczów będą liczone) pod warunkiem, że rozegrał 75% spotkań w danej rundzie. Gdy warunek ten nie zostanie spełniony, wszystkie dotąd rozegrane mecze zostaną anulowane i nie będą brane pod uwagę.

17

Opłata za udział w JLT wynosi: dla członków SMTZ – 60 zł, dla osób niezrzeszonych w SMTZ – 85 zł. Termin płatności mija z dniem rozpoczęcia sezonu ligowego. Każdy zawodnik, który rozpoczyna rozgrywki od ostatniego obejścia uiszcza opłatę w kwocie 50 zł.

18

Graczom Ligi, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca na koniec całego sezonu przyznane zostaną nagrody pieniężne w wysokości: za zajęcie I miejsca 400 zł, za zajęcie II miejsca 300 zł, za zajęcie III miejsca 200 zł.

19

Uczestnictwo w JLT jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.

 20

W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem rozstrzyga Organizator, powołany przez Zarząd Stowarzyszenia.

Mecz niedokończony Nina Chrzanowska-Szczygielska – Jarek Ryznar 2/2 dokończenie meczu 22.08 godz. 15:30 KT Boguś

Andrzej Trygar – Maciej Czyżowicz – 18.08 godz. 16:30 KT Boguś

Grzegorz Buczyński – Andrzej Nykiel – 18.08 godz. 17:00 MOSiR

Bogusław Muszański – Mateusz Szybist – 19.08 godz. 9:00 KT Boguś

Marek Karolewski – Paweł Rówiński – 19.08 godz. 13:00 SMTZ

Jakub Myśliwiec – Piotr Czyżowicz – 19.08 godz. 17:00 KT Winner

Karol Zając – Bartosz Piątkowski – 19.08 godz. 18:00 KT Boguś

Bartosz Igielski – Bartosz Piątkowski – 20.08 godz. 12:00 KT Winner

Maciej Czyżowicz – Andrzej Nykiel – 21.08 godz. 8:00 KT Winner

Katarzyna Pabisz – Grzegorz Krochmal – 21.08 godz. 9:00 SMTZ

Łukasz Stawarz – Bartosz Piątkowski – 23.08 godz. 18:00 KT Winner

Natalia Furmanek – Jakub Myśliwiec – 24.08 godz. 18:00 MOSiR

Bogusław Muszański – Bartosz Paszek – 25.08 godz. 10:00 KT Boguś

Artur Tarnawski – Marcin Okoński – 29.08 godz. 17:00 KT Winner

Andrzej Trygar

Liga: III liga
Punkty: 3
Duże punkty: 48

Grzegorz Buczyński

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 79

Nina Chrzanowska-Szczygielska

Liga: IV liga
Punkty: 1
Duże punkty: 33

Maciej Czyżowicz

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 71

Maksymilian Czyżowicz

Liga: VI liga
Punkty: 3
Duże punkty: 16

Piotr Czyżowicz

Liga: V liga
Punkty: 3
Duże punkty: 25

Tomasz Dziedzicki

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 100

Michał Flok

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 90

Natalia Furmanek

Liga: V liga
Punkty: 0
Duże punkty: 26

Arkadiusz Goleń

Liga: VI liga
Punkty: 1
Duże punkty: 7

Karolina Gorczyca

Liga: V liga
Punkty: 0
Duże punkty: 16

Andrzej Guzik

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 57

Bartosz Igielski

Liga: VI liga
Punkty: 0
Duże punkty: 4

Bartosz Jankowski

Liga: V liga
Punkty: 0
Duże punkty: 23

Jacek Karolewski

Liga: Jasielska Liga Tenisa
Punkty: 0
Duże punkty: 0

Marek Karolewski

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 86

Robert Kędzior

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 48

Grzegorz Krochmal

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 42

Paweł Kurczyński

Liga: VI liga
Punkty: 0
Duże punkty: 0

Mateusz Lechwar

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 63

Paweł Maziarz

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 93

Bogusław Muszański

Liga: II liga
Punkty: 6
Duże punkty: 85

Jakub Myśliwiec

Liga: V liga
Punkty: 3
Duże punkty: 14

Bogdan Naszkiewicz

Liga: VI liga
Punkty: 3
Duże punkty: 14

Andrzej Nykiel

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 59

Marcin Okoński

Liga: IV liga
Punkty: 3
Duże punkty: 33

Piotr Wietecha

Liga: II liga
Punkty: 5
Duże punkty: 58

Katarzyna Pabisz

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 38

Jerzy Pachana

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 41

Bartosz Paszek

Liga: II liga
Punkty: 3
Duże punkty: 66

Jakub Paszek

Liga: I liga
Punkty: 3
Duże punkty: 96

Bartosz Piątkowski

Liga: VI liga
Punkty: 3
Duże punkty: 15

Rafał Pięta

Liga: VI liga
Punkty: 0
Duże punkty: 10

Paweł Rówiński

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 74

Adam Rysz

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 93

Jarek Ryznar

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 41

Krzysztof Sajdak

Liga: IV liga
Punkty: 6
Duże punkty: 56

Agnieszka Siewierska-Żurek

Liga: V liga
Punkty: 3
Duże punkty: 22

Marcin Siewierski

Liga: II liga
Punkty: 0
Duże punkty: 64

Łukasz Stawarz

Liga: VI liga
Punkty: 0
Duże punkty: 2

Arkadiusz Sterkowicz

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 59

Mateusz Styczyński

Liga: II liga
Punkty: 1
Duże punkty: 76

Paweł Styczyński

Liga: II liga
Punkty: 0
Duże punkty: 76

Piotr Szot

Liga: II liga
Punkty: 0
Duże punkty: 83

Wiktor Szpak

Liga: VI liga
Punkty: 0
Duże punkty: 0

Zbigniew Szurlej

Liga: V liga
Punkty: 3
Duże punkty: 12

Mateusz Szybist

Liga: II liga
Punkty: 0
Duże punkty: 85

Artur Tarnawski

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 38

Piotr Tomasik

Liga: V liga
Punkty: 1
Duże punkty: 29

Marcin Trębacz

Liga: V liga
Punkty: 0
Duże punkty: 30

Laura Węglowska

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 55

Karol Zając

Liga: VI liga
Punkty: 0
Duże punkty: 4

Jan Żołna

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 76

Wyzywający

Wyzwany

Paweł Rówiński

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 74

18.08.2022
-
17:30

SMTZ

Paweł Maziarz

Liga: I liga
Punkty: 0
Duże punkty: 93

Jakub Myśliwiec

Liga: V liga
Punkty: 3
Duże punkty: 14

20.08.2022
-
7:00

SMTZ

Agnieszka Siewierska-Żurek

Liga: V liga
Punkty: 3
Duże punkty: 22

Piotr Tomasik

Liga: V liga
Punkty: 1
Duże punkty: 29

18.08.2022
-
18:00

Mosir

Karolina Gorczyca

Liga: V liga
Punkty: 0
Duże punkty: 16

Nina Chrzanowska-Szczygielska

Liga: IV liga
Punkty: 1
Duże punkty: 33

20.08.2022
-
16:00

MOSiR

Artur Tarnawski

Liga: IV liga
Punkty: 0
Duże punkty: 38

Grzegorz Buczyński

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 79

19.08.2022
-
17:00

KT Boguś

Laura Węglowska

Liga: III liga
Punkty: 0
Duże punkty: 55

Marcin Trębacz

Liga: V liga
Punkty: 0
Duże punkty: 30

18.08.2022
-
19:00

STMZ

Zbigniew Szurlej

Liga: V liga
Punkty: 3
Duże punkty: 12

Data Godzina Gracze Wynik
18.08.2022 15:00 Piotr Wietecha 1 6 8
Bartosz Paszek 6 2 10
17.08.2022 19:00 Piotr Czyżowicz 6 7
Karolina Gorczyca 4 5
17.08.2022 18:00 Adam Rysz 0 5
Jakub Paszek 6 7
17.08.2022 18:00 Maksymilian Czyżowicz 6 6
Bartosz Igielski 3 0
17.08.2022 18:00 Grzegorz Krochmal 3 1
Krzysztof Sajdak 6 6
15.08.2022 19:00 Piotr Tomasik 6 0 5
Agnieszka Siewierska-Żurek 3 6 10
15.08.2022 18:00 Krzysztof Sajdak 6 6
Artur Tarnawski 0 2
15.08.2022 18:00 Bartosz Piątkowski 6 6
Arkadiusz Goleń 1 3
15.08.2022 16:00 Nina Chrzanowska-Szczygielska 3 6 7
Marcin Okoński 6 0 10
15.08.2022 15:00 Bogusław Muszański 6 6
Marcin Siewierski 0 4
15.08.2022 9:00 Mateusz Styczyński 6 3 9
Piotr Wietecha 3 6 11
11.08.2022 10:30 Bogusław Muszański 6 3 10
Piotr Wietecha 2 6 3
10.08.2022 17:00 Bogdan Naszkiewicz 6 6 10
Arkadiusz Goleń 7 0 3
09.08.2022 17:30 Bartosz Jankowski 5 1
Jakub Myśliwiec 7 6
09.08.2022 17:00 Zbigniew Szurlej 6 6
Piotr Czyżowicz 1 2
09.08.2022 17:00 Robert Kędzior 4 2
Andrzej Trygar 6 6
07.08.2022 13:00 Grzegorz Krochmal 6 6
Artur Tarnawski 1 1
07.08.2022 11:00 Jakub Paszek 6 6
Mateusz Szybist 4 2 Krecz
07.08.2022 8:30 Paweł Maziarz 6 7
Mateusz Szybist 4 6
05.08.2022 20:00 Jakub Paszek 2 7 11
Adam Rysz 6 6 13
05.08.2022 19:00 Piotr Szot 1 4
Mateusz Szybist 6 6
05.08.2022 18:00 Bartosz Piątkowski 5 3
Maksymilian Czyżowicz 7 6
05.08.2022 16:30 Rafał Pięta 0 0 wo
Bartosz Piątkowski 6 6
04.08.2022 21:30 Piotr Czyżowicz 6 6
Marcin Okoński 3 1
04.08.2022 20:30 Karolina Gorczyca 4 7 10
Bartosz Piątkowski 6 5 8
04.08.2022 20:00 Marcin Trębacz 3 5 10
Marcin Okoński 6 3 8
04.08.2022 20:00 Maksymilian Czyżowicz 7 6
Rafał Pięta 6 2
04.08.2022 18:00 Laura Węglowska 6 4 10
Andrzej Trygar 3 6 5
04.08.2022 16:30 Bartosz Paszek 6 6
Marcin Siewierski 2 2
04.08.2022 15:00 Andrzej Nykiel 0 0
Bartosz Paszek 6 6
04.08.2022 8:00 Adam Rysz 6 6
Bogusław Muszański 0 4
03.08.2022 21:00 Bartosz Igielski 6 6
Łukasz Stawarz 2 0 wo
03.08.2022 19:00 Bartosz Igielski 6 6
Łukasz Stawarz 4 3
03.08.2022 19:00 Piotr Tomasik 4 6
Marcin Okoński 6 7
03.08.2022 18:00 Piotr Czyżowicz 2 3
Marcin Trębacz 6 6
03.08.2022 17:00 Andrzej Guzik 6 6
Krzysztof Sajdak 3 3
03.08.2022 17:00 Bogdan Naszkiewicz 2 2
Maksymilian Czyżowicz 6 6
03.08.2022 13:30 Marek Karolewski 6 6
Jan Żołna 4 0
03.08.2022 12:00 Marek Karolewski 6 6
Maciej Czyżowicz 2 1
03.08.2022 8:00 Nina Chrzanowska-Szczygielska 4 4
Marcin Okoński 6 6
03.08.2022 7:00 Michał Flok 6 1
Jakub Paszek 7 6
02.08.2022 19:30 Natalia Furmanek 2 6 10
Bartosz Jankowski 6 1 2
02.08.2022 18:00 Robert Kędzior 6 2 6
Andrzej Trygar 3 6 10
02.08.2022 17:30 Krzysztof Sajdak 6 6
Mateusz Lechwar 0 4
02.08.2022 16:00 Nina Chrzanowska-Szczygielska 6 6
Marcin Trębacz 2 2
01.08.2022 20:00 Marcin Siewierski 6 6
Mateusz Lechwar 1 0
01.08.2022 19:30 Natalia Furmanek 2 6 8
Marcin Okoński 6 4 10
01.08.2022 18:00 Bogusław Muszański 2 4
Mateusz Szybist 6 6
01.08.2022 17:00 Paweł Maziarz 6 4 11
Adam Rysz 1 6 8
01.08.2022 16:00 Andrzej Guzik 6 2 10
Mateusz Lechwar 3 6 7
01.08.2022 14:00 Tomasz Dziedzicki 6 6
Jakub Paszek 3 4

Musisz być zalogowany żeby wyzwać gracza!

I liga

Miejsce Imię i nazwisko Mecze Punkty Sety Gemy Duże punkty
1 Jakub Paszek 1 3 2 - 0 13 - 5 96
2 Marek Karolewski 0 0 0 - 0 0 - 0 86
3 Jan Żołna 0 0 0 - 0 0 - 0 76
4 Michał Flok 0 0 0 - 0 0 - 0 90
5 Paweł Rówiński 0 0 0 - 0 0 - 0 74
6 Paweł Maziarz 0 0 0 - 0 0 - 0 93
7 Tomasz Dziedzicki 0 0 0 - 0 0 - 0 100
8 Adam Rysz 1 0 0 - 2 5 - 13 93

II liga

Miejsce Imię i nazwisko Mecze Punkty Sety Gemy Duże punkty
1 Bogusław Muszański 2 6 4 - 1 21 - 12 85
2 Piotr Wietecha 3 5 4 - 5 24 - 26 58
3 Bartosz Paszek 1 3 2 - 1 8 - 7 66
4 Mateusz Styczyński 1 1 1 - 2 9 - 9 76
5 Paweł Styczyński 0 0 0 - 0 0 - 0 76
6 Piotr Szot 0 0 0 - 0 0 - 0 83
7 Mateusz Szybist 0 0 0 - 0 0 - 0 85
8 Marcin Siewierski 1 0 0 - 2 4 - 12 64

III liga

Miejsce Imię i nazwisko Mecze Punkty Sety Gemy Duże punkty
1 Andrzej Trygar 1 3 2 - 0 12 - 6 48
2 Andrzej Guzik 0 0 0 - 0 0 - 0 57
3 Laura Węglowska 0 0 0 - 0 0 - 0 55
4 Arkadiusz Sterkowicz 0 0 0 - 0 0 - 0 59
5 Andrzej Nykiel 0 0 0 - 0 0 - 0 59
6 Maciej Czyżowicz 0 0 0 - 0 0 - 0 71
7 Grzegorz Buczyński 0 0 0 - 0 0 - 0 79
8 Robert Kędzior 1 0 0 - 2 6 - 12 48

IV liga

Miejsce Imię i nazwisko Mecze Punkty Sety Gemy Duże punkty
1 Krzysztof Sajdak 2 6 4 - 0 24 - 6 56
2 Marcin Okoński 1 3 2 - 1 6 - 9 33
3 Nina Chrzanowska-Szczygielska 1 1 1 - 2 9 - 6 33
4 Jerzy Pachana 0 0 0 - 0 0 - 0 41
5 Jarek Ryznar 0 0 0 - 0 0 - 0 41
6 Mateusz Lechwar 0 0 0 - 0 0 - 0 63
7 Katarzyna Pabisz 0 0 0 - 0 0 - 0 38
8 Grzegorz Krochmal 1 0 0 - 2 4 - 12 42
9 Artur Tarnawski 1 0 0 - 2 2 - 12 38

V liga

Miejsce Imię i nazwisko Mecze Punkty Sety Gemy Duże punkty
1 Zbigniew Szurlej 1 3 2 - 0 12 - 3 12
2 Jakub Myśliwiec 1 3 2 - 0 13 - 6 14
3 Agnieszka Siewierska-Żurek 1 3 2 - 1 9 - 6 22
4 Piotr Czyżowicz 2 3 2 - 2 16 - 21 25
5 Piotr Tomasik 1 1 1 - 2 6 - 9 29
6 Marcin Trębacz 0 0 0 - 0 0 - 0 30
7 Natalia Furmanek 0 0 0 - 0 0 - 0 26
8 Karolina Gorczyca 1 0 0 - 2 9 - 13 16
9 Bartosz Jankowski 1 0 0 - 2 6 - 13 23

VI liga

Miejsce Imię i nazwisko Mecze Punkty Sety Gemy Duże punkty
1 Maksymilian Czyżowicz 1 3 2 - 0 12 - 3 16
2 Bartosz Piątkowski 1 3 2 - 0 12 - 4 15
3 Bogdan Naszkiewicz 1 3 2 - 1 12 - 7 14
4 Arkadiusz Goleń 2 1 1 - 4 11 - 24 7
5 Paweł Kurczyński 0 0 0 - 0 0 - 0 0
6 Wiktor Szpak 0 0 0 - 0 0 - 0 0
7 Łukasz Stawarz 0 0 0 - 0 0 - 0 2
8 Rafał Pięta 0 0 0 - 0 0 - 0 10
9 Karol Zając 0 0 0 - 0 0 - 0 4
10 Bartosz Igielski 1 0 0 - 2 3 - 12 4

Nie opracowano co prawda oficjalnych przepisów dla nieoficjalnych meczów, ale istnieją pewne zasady, których w meczach towarzyskich staramy się przestrzegać. Na stronie United States Tennis Association znalazłem wytyczne tej organizacji dla rozgrywek amatorskich i meczów towarzyskich.

 

Tenis jest na tyle globalną dyscypliną, że zalecenia te można z powodzeniem zastosować i na naszym gruncie, tym bardziej, że w większości są one i tak stosowane przez amatorów z dłuższym stażem tenisowym. Polecam jednak przyswojenie sobie poniższych zasad wszystkim tym, którzy amatorską zabawę z tenisem rozpoczęli stosunkowo niedawno i wszystkim innym, którzy w dziedzinie tenisowej etykiety nie czują się najpewniej.

PODSTAWY: dobra atmosfera i współpraca z przeciwnikiem
Rozgrywanie meczy tenisowych, zarówno na poziomie turniejów amatorskich, jak i rekreacyjnym, wymaga wzajemnej współpracy przeciwników w dziedzinie sędziowania i liczenia punktów (chyba, że jest to na tyle ważny mecz, że zorganizowaliście sobie sędziego). Nie będziesz miał żadnej przyjemności gry z przeciwnikiem, do którego nie masz zaufania w kwestii np. wywoływanych przez niego autów (gdy jesteś pewien, że piłka spadła pół metra w korcie) lub któremu ciągle myli się aktualny stan meczu (jest to zasadnicza różnica, czy przewaga w gemie jest dla Ciebie, czy dla przeciwnika). Jeżeli w meczu towarzyskim taka sytuacja Cię spotyka można założyć, że będziesz miał opory przed umówieniem się drugi raz na grę z tym samym przeciwnikiem.

Równie ważna dla przyjemności gry jest atmosfera na korcie. Wielu tenisistów unika np. gry w turniejach amatorskich tylko z powodu niesympatycznej ich zdaniem atmosfery wytwarzanej przez niektórych rozemocjonowanych uczestników tych turniejów, którzy głośno komentują swoje nieudane zagrania, lub ze złością po tych zagraniach rzucają rakietą, piłkami (używając przy tym często niecenzuralnych wyrazów). Nawet po wygranym pojedynku pozostaje wtedy pewien niesmak. Zdarza się, że większą przyjemność z gry w tenisa odczuwasz po przegranym meczu, ale toczonym w przyjaznej atmosferze, podczas którego przeciwnik pochwalił Cię za kilka udanych zagrań.

Stworzenie takiej przyjaznej atmosfery zależy oczywiście od indywidualnych cech charakterologicznych każdego z zawodników, jednak jest kilka uniwersalnych zasad które pomogą Ci to osiągnąć:
# pochwal swojego przeciwnika po jego udanym zagraniu;
# nie komentuj głośno swoich nieudanych zagrań;
# powstrzymaj swój temperament, nie używaj wulgarnego języka, nie rzucaj rakietą;
# nie lekceważ w sposób demonstracyjny swojego słabszego przeciwnika;
# nie odpuszczaj gry kiedy wyraźnie przegrywasz;
# loby i dropszoty są także elementem tenisa, nie miej pretensji do przeciwnika po tego typu zagraniach;

Rozegrana piłka jest zaliczona
Jeżeli po rozegranej piłce odkryjesz, że siatka jest kilka cm za wysoko, serwis był zagrany z niewłaściwej strony kortu lub zapomnieliście zmienić strony kortu, itp. zasadą jest, że wszystkie rozegrane do tego momentu piłki zalicza się, a korekta (np. powrót do właściwego ustawienia) następuje dopiero po rozegranej piłce.

Rozgrzewka
Przedmeczowa rozgrzewka nie jest treningiem. Zawodnik ma obowiązek dokonania rozgrzewki jeszcze przed wejściem na kort, na korcie ma natomiast prawo do 5 minutowej rozgrzewki poszczególnych uderzeń. Nie stosuj w trakcie rozgrzewki uderzeń kończących, zagrywaj piłki w zasięgu rakiety przeciwnika.

Wszystkie próbne podania zagrywa się w trakcie rozgrzewki przedmeczowej, po rozegraniu pierwszego serwisu w meczu nie masz prawa prosić o wykonanie próbnych serwisów. Nie ćwicz returnu w trakcie rozgrzewki serwisu przeciwnika.

Sędziowanie
# zawodnicy sędziują sobie nawzajem po swoich stronach kortu;
# wszelkie sędziowskie wątpliwości po swojej stronie kortu rozstrzygaj na korzyść przeciwnika;
# piłka dotykająca linii jest piłką dobrą (piłka w 99% autowa jest w 100% piłką dobrą);
# jeżeli nie możesz z całą pewnością powiedzieć, że piłka była autowa uznaj ją za prawidłową. Jest to jeden z częstych i denerwujących widoków w grze rekreacyjnej, kiedy jeden z zawodników po rozegranej piłce szuka po niej śladu, po czym stwierdza „nie jestem pewien, czy piłka była dobra, powtórzmy ją”;
# wywołuj własne błędy – z wyjątkiem swojego I serwisu zawodnik powinien wywoływać własne błędy, nawet jeżeli przeciwnik pomylił się na jego korzyść. I serwis stanowi wyjątek, dlatego, ze przeciwnik nie będąc pewnym, czy piłka była prawidłowa, zastosował zasadę rozstrzygania wątpliwości na twoją korzyść;
# jeżeli zawodnik błędnie wywoła aut, po czym zorientuje się, że piłka była dobra, punkt powtarza się w przypadku jeżeli odpowiedź  zawodnika wywołującego aut weszła w kort, a jego przeciwnik nie miał w tym momencie przewagi sytuacyjnej na korcie. Jeżeli jednak odpowiedź  była autowa lub na tyle słaba, że przeciwnik nie miałby trudności z zagraniem kończącego uderzenia piłkę zalicza się przeciwnikowi;
# nieważne jak oczywiste jest autowe zagranie przeciwnika, w każdym przypadku poinformuj go, że piłka była autowa;
# jeżeli jeden z partnerów deblowych wywoła auta, drugi uzna, że piłka była jednak dobra, punkt zalicza się przeciwnikom (lub powtarza się, jeżeli pomimo wywołania auta piłka odegrana była na pole gry przeciwników);
# jeżeli przeciwnik wywoła aut, a Ty masz wątpliwości, masz prawo zapytać go, czy jest pewien swojej decyzji. Jeżeli potwierdzi swoje wywołanie punkt zalicza się jemu, jeżeli przyzna się, że nie ma pewności, punkt powinno zaliczyć się Tobie;
# w żadnym przypadku kibice nie wtrącają się do sędziowania meczu. Zawodnicy nie powinni prosić kibiców do rozstrzygania sporów na korcie i pomagania w sędziowaniu (chyba że staną na korcie przy słupku);
# jeżeli piłka z innego kortu wpadnie na kort na którym grasz grę należy przerwać, a piłkę powtórzyć;
# zawodnik powinien przerwać grę i oddać punkt przeciwnikowi, jeżeli:
– piłka dotknęła jakiejkolwiek części ciała, bądź  jego ubioru
– dotknął siatki
– dotknął powierzchni kortu swojego przeciwnika
– uderzył piłką zanim przekroczyła siatkę
– piłka dwukrotnie odbiła się od jego powierzchni kortu

Serwowanie
# błąd stóp – odbierający ma prawo zgłosić przeciwnikowi, że robi on rażące błędy stóp przy serwisie. Jeżeli podający nadal te błędy robi można kogoś poprosić do sędziowania lub samemu te błędy wywołać, jeżeli są naprawdę rażące. Oczywiście w tej materii należy postępować delikatnie, zwłaszcza jeśli przeciwnik nie atakuje po serwisie siatki i wiadomo, że w niczym mu te błędy nie pomagają;
# w deblu odbierający podanie sędziuje na linii środkowej i bocznej, jego partner na linii środkowej;
# serwujący nie wywołuje auta po swoim pierwszym serwisie nawet jeżeli jest pewien, że taki aut był. Być może odbierający miał wątpliwości i uznał, że należy je zinterpretować na korzyść podającego. Po drugim swoim autowym serwisie należy przyznać się jednak do błędu, nawet jeżeli nie zauważył tego odbierający;
# każdy z zawodników na korcie ma prawo wywołać net. Wywołanie powinno nastąpić zanim return dotrze do serwującego. Zalecana jest ostrożność w wywoływaniu neta w przypadku wygrywającego podania lub asa przeciwnika;
# zawodnik nie powinien kontynuować gry lub zagrywać na stronę kortu przeciwnika piłek, ewidentnie autowych;
# odbierający serwis jest zobowiązany do dostosowania się do tempa serwowania przeciwnika, odbierający nie powinien wybijać z rytmu podającego opóźnianiem tego tempa poprzez zgłaszanie swojego nieprzygotowania;
# jeżeli podczas drugiego serwisu wystąpi na korcie jakaś przeszkoda (piłka, kibic, zwierzę, itp.) należy powtórzyć obydwa podania. Jeżeli przeszkoda wystąpiła pomiędzy I i II serwisem należy powtórzyć obydwa podania w przypadku jeśli powodem przerwy/przeszkody był odbierający, jeśli wystąpiła ona z powodu samego serwującego należy mu się tylko jeden serwis.

Liczenie punktów
Obowiązek głośnego podawania wyniku spoczywa na serwującym (podaje go przed swoimi pierwszymi serwisami w gemie). Wątpliwości dotyczące wyniku powinny być rozstrzygane w następujący sposób:
# powtórzenie punktu co do którego wystąpiły wątpliwości (przeliczenie piłek co do których przeciwnicy się zgadzają, a następnie powtórzenie tych co do których takiej zgody nie ma);
# rozpoczęcie gry od wyniku co którego przeciwnicy się zgadzają;
# rzut monetą lub losowanie rakietą

/  Za  United States Tennis Association i  Tenis Net /

Paweł Styczyński – urlop 08.08 – 28.08 (21 dni)

Arkadiusz Sterkowicz - urlop 12.08 – 22.08 (11 dni)

Jarek Ryznar - urlop 12.08 – 21.08 (10 dni)

Bartosz Jankowski - urlop 13.08 – 26.08 (14 dni)

Marcin Siewierski - urlop 16.08 – 24.08 (9 dni)

Bogdan Naszkiewicz - urlop 17.08 – 22.08 (6 dni)

 

 

 

kalendarz 2022 - terminarz-01-01